Vězeňská služba požádala soud o uvěznění Navalného. Opozičník to přičítá Putinovi

ČTK ČTK
12. 1. 2021 17:08
Ruská vězeňská služba FSIN požádala soud, aby přednímu opozičnímu politikovi a kritikovi Kremlu Alexeji Navalnému změnil podmíněný trest na nepodmíněný.
Ruský opozičník Alexej Navalnyj.
Ruský opozičník Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

Informoval o tom na twitteru sám Navalnyj, který se v Německu zotavuje z předpokládaného pokusu o otravu jedovatou látkou ze skupiny novičok. Přičetl tento krok ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, stejně jako svou otravu, a připomněl, že podmíněný trest si již odpykal.

"Putin je tak rozzuřen, že jsem přežil jeho otrávení, že nařídil FSIN obrátit se na soud a požadovat změnit můj podmíněný trest na skutečný. Prý 'v souvislosti se spácháním nového trestného činu'… Můj podmíněný trest skončil 30. prosince," napsal Navalnyj a zveřejnil záznam soudu o žádosti FSIN. Z toho vyplývá, že FSIN podala žádost 11. ledna, tedy hned v první pracovní den po skončení dlouhých novoročních prázdnin.

FSIN koncem prosince pohrozila Navalnému změnou podmíněného trestu na nepodmíněný, pokud se nedostaví do Moskvy ke kontrole. FSIN již dříve hrozila zpřísněním trestu, ale neuspěla, připomněla ruská redakce BBC.

Téměř současně ruská kriminální ústředna otevřela vůči Navalnému a jeho spolupracovníkům nový případ kvůli podezření, že se prý dopustili podvodu. Navalného mluvčí prohlásila, že se mu úřady snaží zabránit v návratu do vlasti. Kreml dříve prohlásil, že Navalnyj se může do Ruska kdykoli vrátit jako kterýkoli jiný ruský občan.

Ruské úřady kategoricky odmítají podíl na otrávení Navalného a zpochybňují, že byl vůbec otráven. Navalnyj byl v Rusku dvakrát podmíněně odsouzen. Kritik Kremlu tvrdí, že ho politikové pronásledují a že byl odsouzen jen proto, aby nesměl kandidovat proti Putinovi na prezidenta a že jej Evropský soud pro lidská práva očistil.

Navalnyj je pokládán za hlavního Putinova odpůrce na ruské scéně a je známý také jako bojovník proti korupci. Letos 20. srpna zkolaboval na palubě letounu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Stroj nouzově přistál v Omsku, kde byl hospitalizován, než úřady povolily příbuzným přepravit jej do Berlína, kde se z otravy vyléčil.

Podle německé armádní laboratoře byl Navalnyj otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru dospěla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Evropská unie a Británie kvůli otravě uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla vlastními sankcemi.

 

Právě se děje

Další zprávy