Vězení pro italské seismology šokuje vědecký svět

Martin Novák Martin Novák
24. 10. 2012 10:14
Experti dostali šest let za to, že dostatečně nevarovali před zemětřesením v roce 2009
Zemětřesení v březnu 2009 zabilo 308 lidí.
Zemětřesení v březnu 2009 zabilo 308 lidí. | Foto: Reuters

Řím - Trest šesti let vězení pro šest italských seismologů a jednoho vládního činitele za to, že v  březnu 2009 dostatečně nevarovali před hrozícím zemětřesením, šokoval vědce po celém světě.

Zemětřesení ve městě L´Aquila připravilo před třemi lety o život 308 lidí, mezi nimi i dva Čechy. Soud ve zdůvodnění uvedl, že experti dostatečně nevarovali před nebezpečím po první sérii menších otřesů.

Odsouzení seizmologové tehdy řekli, že silné zemětřesení není vyloučeno, ale je nepravděpodobné.

Rozsudek zatím není pravomocný, odsouzení mají možnost odvolání.

Šéf italského úřadu pro boj s přírodními katastrofami a mimořádnými situacemi Luciano Maiami v úterý v reakci na rozsudek odstoupil. Agentuře ANSA sdělil, že "nyní nejsou vytvořeny podmínky pro klidnou práci".

I ze světa přicházejí ohlasy, že téměř každý vědec teď může být v nebezpečí. Experti mají za to, že čas, místo ani sílu zemětřesení nelze nikdy dopředu spolehlivě předpovědět.

"Kdo bude nyní ochotný zasedat v komisi pro posouzení rizik zemětřesení, když špatné posouzení může znamenat odsouzení za neúmyslné zabití?" řekla agentuře Reuters profesorka fyziky zemětřesení na Ulsterské univerzitě Sandy Staceyová.

"Tento bizarní verdikt vyděsí každého, kdo dává vědecké rady," uvedl profesor David Spiegelhalter z univerzity v Cambridge.

Někteří vědci sepsali italskému prezidentovi Giorgiu Napolitanovi otevřený dopis, ve kterém ho vyzvali k zastavení procesu nebo omilostnění vědců, pokud budou odsouzeni.

Kritizován je například fakt, že u soudu svědčili lidé, kteří během zemětřesení přišli o své blízké, aniž by to mělo nějakou souvislost s tím, zda vědci varovali, či nevarovali před otřesy.

Americký deník Christian Science Monitor napsal v komentáři: "Jde o nejhorší rozhodnutí soudu v Itálii od verdiktu nad Galileo Galileem před 380 lety."

Záchranáři vyprostili z trosek 40 těl. Právě tolik, kolik se pohřešovalo. "Celá moje rodina zůstala na živu, přátelé také, ale kolik je v naší obci mrtvých! Můj muž pomáhal záchranářům a vyprošťoval těla holýma rukama, je to strašné," svěřila se AFP padesátnice Silvana. "Tam byla škola a tam v tom domě zemřel pětiletý chlapec, zřítila se na něho střecha. Ani nevím, komu patřil tenhle dům, nepoznávám ho, je příliš poničený."
Záchranáři vyprostili z trosek 40 těl. Právě tolik, kolik se pohřešovalo. "Celá moje rodina zůstala na živu, přátelé také, ale kolik je v naší obci mrtvých! Můj muž pomáhal záchranářům a vyprošťoval těla holýma rukama, je to strašné," svěřila se AFP padesátnice Silvana. "Tam byla škola a tam v tom domě zemřel pětiletý chlapec, zřítila se na něho střecha. Ani nevím, komu patřil tenhle dům, nepoznávám ho, je příliš poničený." | Foto: Reuters

Český klimatolog Ladislav Metelka označil rozsudek na svém blogu na Aktuálně.cz za zhovadilý a populistický.

"K čemu tohle všechno ale může vést? Třeba k tomu, že se budou omezovat deterministické předpovědi typu "bude/nebude" a bude se postupně přecházet (nejen v seismologii, ale i v meteorologii) k pravděpodobnostním informacím. Tedy už ne "bude pršet/nebude pršet", ale "pravděpodobnost srážek je cca 10%". Nechť si pak každý vyhodnotí sám, zda je pro něj 10% riziko srážek tak velké, aby se tím nějak více zabýval," píše Metelka.

 

Právě se děje

Další zprávy