Vězeň požaduje: Jsem stále nebezpečný, zabijte mě. Uspěl

ČTK ČTK
16. 9. 2014 7:34
Belgie sice neumožňuje trest smrti, na doživotí odsouzený vězeň si ale vymohl právo na eutanazii. Tvrdí totiž, že není schopen kontrolovat své násilnické sexuální pudy a dál už není schopen žít.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brusel - Belgický sexuální delikvent, odsouzený za vraždy a znásilnění na doživotí, si v tříleté právní bitvě nakonec vybojoval právo zemřít z rukou lékařů, kteří mají v příštích dnech či týdnech ukončit vězňovo "nesnesitelné psychické utrpení" za mřížemi. Oznámil to vězňův advokát.

V převážně katolické Belgii je eutanazie legální od roku 2002, vězňův případ je však podle médií první svého druhu. V království, stejně jako v jiných členských zemích Evropské unie, neexistuje trest smrti.

Frank Van Den Bleeken (52) žije za mřížemi už skoro 30 let. Vězení opustil jen jedinkrát, kvůli matčinu pohřbu. Argumentuje, že vyhlídky na propuštění nemá, protože není s to kontrolovat své násilnické sexuální pudy a zůstává nebezpečný pro společnost.

Současně už čtyři roky tvrdí, že "už nemůže dál takto žít" a že "nedokáže snášet další utrpení", uvedl vězňův advokát Jos Vander Velpen v televizi.

"Jsem lidskou bytostí. Ať jsem spáchal cokoliv, zůstávám lidskou bytostí. Proto mi umožněte eutanazii," vysvětlil sám Van Den Bleeken, stěžující si na nesnesitelná duševní muka za mřížemi.

Tři roky právních debat

Vězeň žádal ministerstvo spravedlnosti, aby mu buď poskytlo náležitou psychiatrickou péči ve specializovaném středisku v Nizozemsku, anebo povolilo eutanazii.

Argumenty pro a proti eutanazii:

Pro

  • Umírající se může rozhodnout, že dobrovolně ukončí život, je to jeho právo
  • Eutanazie pomůže ukončit utrpení nevyléčitelně nemocných
  • Eutanazie je jen forma sebevraždy – a ta trestná není
  • Ve vyspělých zemích (Belgie, Nizozemsko) je eutanazie legální, fungovala by i v ČR
  • Eutanazie už de facto funguje, zákon by to tedy neměl poskytovat

Proti

  • Hippokratova přísaha lékaři přikazuje, aby pacientovi neubližoval
  • Společnost nesmí dovolit, aby jakákoliv skupina lidí legálně zabila jinou
  • Eutanazie je nemorální a proti etice
  • Nemocní mohou být k ukončení života přinuceni okolím a zákon může být zneužíván
  • Eutanazie je vražda a člověk není pánem přírody

Belgická justice však usoudila, že ministerstvo nemá pravomoc předat vězně do péče nizozemské instituce, i když obdobný ústav v Belgii dosud neexistuje.

Současně podle lékařů a psychiatrů vězeň splňuje podmínky stanovené zákonem pro vykonání eutanazie. Případ tak podle advokáta po třech letech dospěl k rozuzlení.

Van Den Bleeken má být brzy převezen z vězení do nemocnice, kde se eutanazie odehraje. "Bruselský odvolací soud zveřejní své rozhodnutí 29. září, ale to jen potvrdí dohodu uzavřenou mezi (vězněm) Frankem Van Den Bleekenem a ministerstvem spravedlnosti, které akceptovalo, že vězeň bude převezen do nemocnice, kde bude eutanazie vykonána," napsal list La Libre Belgique.

"Ale nemohu říci, kdy či kde se tak stane," dodal advokát Vander Velpen podle BBC.

Nevyléčitelně nemocní i lidé s obavami

Během 12 let od legalizace eutanazie v zemi počet případů rok od roku stoupá. Loni tuto cestu odchodu ze života zvolilo 1807 Belgičanů, o čtvrtinu více oproti předchozímu roku.

Většinou jde o smrtelně nemocné lidi ve vysokém věku, ale stávají se i případy, které budí spory o uplatňování zákona. Loni v lednu média referovala o smrti dvou čtyřicátníků, dvojčat, kteří se rozhodli pro eutanazii kvůli genetické vadě hrozící, že po ohluchnutí i oslepnou. V říjnu následoval transsexuál, který si přál zemřít po několika neúspěšných operacích zaměřených na změnu pohlaví.

Letos v únoru se Belgie stala prvou zemí na světě, která se rozhodla umožnit eutanazii i nevyléčitelně nemocným dětem.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy