Většinový systém v Polsku neprošel, hlasovalo málo lidí

ČTK ČTK
7. 9. 2015 13:24
Snaha o případné zavedení většinového volebního systému v Polsku ztroskotala. Do volebních místností kvůli nedělnímu referendu přišlo jen 7,48 procenta Poláků, a tak je hlasování neplatné. "Partajní režim zvítězil nad občanem," komentoval referendum jeho strůjce, rocker Pawel Kukiz. Přislíbil odvetu v parlamentních volbách na konci října.
Polské volby - ilustrační foto.
Polské volby - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Varšava - Polské referendum je neplatné, protože se jej zúčastnilo sotva 7,48 procenta voličů. Vyplývá to z dílčích výsledků, které dnes zveřejnila státní volební komise. Aby referendum bylo platné, muselo by se jej podle zákona zúčastnit více než 50 procent z více než 30 milionů oprávněných voličů.

Poláci měli v neděli možnost rozhodnout o zavedení většinového volebního systému, financování politických stran a o daňových předpisech.

Volební komise dříve ohlásila, že oficiální konečné výsledky zveřejní až dnes večer. Ale klíčový údaj o nízké účasti už oznámila v dílčích výsledcích po sečtení hlasů ve dvou třetinách volebních okruhů.

Už v neděli se objevovaly zprávy, že volební místnosti zejí prázdnotou a že z 23 000 Poláků žijících v USA hlasovalo jen 656. V jedné obci u Čenstochové na jihu země nepřišel k urnám ani jediný volič. V obci Podkowa Lesna u Varšavy, která je vyhlášena nejhojnější účastí u volebních uren, tentokráte hlasovalo jen 13,3 procenta voličů.

"Partajní režim zvítězil nad občanem," komentoval referendum jeho strůjce, rocker Pawel Kukiz, který v prezidentských volbách skončil na třetí příčce. Přislíbil odvetu v parlamentních volbách na konci října.

Referendum vyhlásil tehdejší polský prezident Bronislaw Komorowski v marné snaze získat Kukizovy voliče.

Analytici výsledek referenda označují za Kukizovu porážku a obávají se, že by nízká účast v referendu mohla ovlivnit i ochotu hlasovat ve volbách 25. října.

Průzkumy slibují vítězství opoziční straně Právo a spravedlnost, z níž vzešel i nový polský prezident Andrzej Duda.

Ten se snažil spolu s volbami uspořádat i další referendum o privatizaci státních lesů, důchodovém a školním věku, avšak polští senátoři v pátek prezidentův návrh zamítli.

 

Právě se děje

před 11 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy