Většina pervitinu v Německu pochází z ČR, závislých přibývá

ČTK ČTK
17. 4. 2014 16:15
Počet uživatelů drogy v Německu meziročně vzrostl o sedm procent.
Český pervitin v Německu.
Český pervitin v Německu. | Foto: Bundeszollverwaltung

Berlín - Pervitin dovážený z České republiky představuje pro Německo stále větší problém.

Loni ho začalo užívat 2750 lidí, což je o sedm procent víc než v roce 2012 a znamená to rekordní počet nových uživatelů. 

Ve čtvrtek to na tiskové konferenci řekl šéf německého ústředního kriminálního úřadu (BKA) Jörg Zierke.

Německá policie podle něj loni zabavila 77 kilogramů drogy, o tři procenta víc než v roce 2012.

Droga na vzestupu

"Pervitin je v posledních pěti letech na vzestupu," řekl Zierke. Podle policejních statistik hraje nyní droga, která je v Německu známá pod názvem crystal, přední roli mezi amfetaminy a metamfetaminy na německém trhu.

Policie loni zadržela v souvislosti s držením pervitinu 3850 lidí, o deset procent víc než v roce 2012.

Rostoucí počet zadržených, kteří převáželi do Německa pervitin, je podle Zierkeho jedním z výsledků spolupráce německé policie s českými kolegy v boji s touto drogou.

Německá vládní zmocněnkyně pro otázky drog Marlene Mortlerová ale na tiskové konferenci zdůraznila, že je potřeba užší spolupráce mezi Českem a Německem i v oblasti drogové prevence.

"Rostoucí spotřeba pervitinu nám dělá starosti. Užívání této drogy přináší velká rizika. Ze strany orgánů činných v trestním řízení, ale také v oblasti vzdělávání a prevence musíme udělat všechno pro to, abychom tento vývoj zastavili," řekl Zierke.

Většina pervitinu pochází z Česka

Šéf BKA dále uvedl, že naprostá většina pervitinu na německém trhu pochází z českých varen. I kvůli tomu jsou touto drogou nejvíce zasaženy spolkové země, které s Českem sousedí nebo leží v těsné blízkosti hranic, tedy Sasko, Bavorsko a Durynsko.

Český pervitin zabavený v Německu.
Český pervitin zabavený v Německu. | Foto: Bundeszollverwaltung

Mezi německými uživateli je syntetická droga oblíbená, protože je relativně levná - cena pervitinu se pohybuje v závislosti na regionu od 80 do 100 eur (2200 až 2750 korun) za gram.

Pervitin se zatím ještě výrazně neprojevuje na počtu úmrtí v Německu v důsledku konzumace drog. "Pervitin je na našem území relativně nová droga. Budeme si muset počkat ještě tři až pět let, než se do statistik úmrtnosti projeví," řekl Zierke.

Nejvíc úmrtí způsobil heroin

V současnosti je v Německu hlavní příčinou úmrtí v souvislosti s drogami předávkování heroinem. Zavinilo loni zhruba 480 z 1000 smrtí spojených s návykovými látkami.

Počet lidí, kteří na následky užití drog zemřeli, se loni meziročně zvýšil o šest procent, podle Mortlerové je to ale jen jednorázový výkyv v dlouhodobém trendu.

Od roku 2000 úřady zaznamenávají pozvolný úbytek počtu zemřelých v souvislosti s drogami, nyní jich je proti době před 15 lety polovina.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy