Většina Britů si přeje zákaz burek. Není k tomu důvod, zní z vlády

Zahraničí Zahraničí
1. 9. 2016 11:00
Padesát sedm procent obyvatel Velké Británie by si přálo zákaz nošení burek na veřejnosti. Vyplývá to z průzkumu agentury YouGov, podle něhož jsou pro zavedení takového opatření voliči všech velkých stran. Jedinou věkovou skupinou, která je proti, jsou lidé od 18 do 24 let. Naopak nejvíce by si zákaz muslimského oděvu, jenž zahaluje i tvář, přáli lidé nad 65 let. Obdobný názor mají Britové i na celotělové muslimské plavky burkiny, o něž se v posledních týdnech strhly spory především ve Francii, kde je řešil i nejvyšší správní soud. "Vláda nevidí žádné důvody pro omezování lidí v tom, co mohou nosit na veřejnosti," prohlásil mluvčí vládního úřadu pro rovnoprávnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 35 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy