Veteráni z Donbasu blokují ruské kamiony. Chtějí jim zabránit v cestě do EU

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
13. 2. 2016 0:05
Příslušníci dobrovolnických praporů, kteří se účastnili bojů na východě Ukrajiny, blokují vjezd do Zakarpatské oblasti. "Medvědí blokádou" chtějí ruským kamionům zabránit v cestě do zemí Evropské unie. Rusové se přes Ukrajinu vydávají kvůli sporům mezi Moskvou a Varšavou. Vlády obou zemí se totiž nedokážou dohodnout na nových pravidlech kamionové přepravy a naděje na kompromis je v nedohlednu. "Dokud ruský okupant nebude uznaný za zemi-agresora a nebude mu zamezeno podnikání na ukrajinském území a dokud vláda nepřeruší obchod s Ruskem, neustoupíme ze svých pozic!" vzkázali organizátoři akce do Kyjeva.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinští aktivisté zahájili "medvědí blokádu" Zakarpatské oblasti, která hraničí s několika evropskými státy.

V noci na pátek zatarasili přejezdy v horských průsmycích a zamezili tak vjezdu do regionu pěti desítkám ruských vozidel, která se pokouší dostat do Evropské unie poté, co byla kvůli sporu mezi Moskvou a Varšavou přerušena kamionová přeprava mezi Ruskem a Polskem.

"Budeme tady stát, dokud vláda nezakáže pohyb ruských nákladních vozidel na území Ukrajiny," citovala agentura jednoho z organizátorů akce. Aktivisté se rekrutují z dobrovolnických praporů, které se v minulosti účastnily ozbrojených operací na východě země.

Spory mezi Moskvou a Varšavou

Přeprava nákladu mezi Ruskem a Polskem byla zastavena od 1. února kvůli vypršení dohody, jež umožňovala jízdu kamionů přes ruské či polské území. Dosavadní jednání byla neúspěšná a není jasné, zda se to podaří zvrátit.

Jádrem rozepře je množství povolenek, které jsou každoročně udělovány pro přepravu. Země se dostaly do křížku i kvůli zpřísnění podmínek pro zahraniční dopravce v Rusku, které mimo jiné předpokládá radikální zvýšení pokut za porušování pravidel přejezdu.

Náměstek polského ministra infrastruktury Jerzy Szmit Moskvu obvinil, že chce z ruského trhu vytlačit polské zboží a dopravce a nastolit "nové sankce pro Polsko". Rusko podle něj novými jednostrannými předpisy o kontrole zahraniční dopravy porušuje mezinárodní normy.

Rusové oponují, že Poláci požadují výrazné navýšení počtu povolenek pro svá vozidla, ale povolenky pro ruské kamiony chtějí omezit. A zároveň odmítají ruské změny, podle nichž by se pokuty v Rusku přizpůsobily úrovni, jež platí pro ruské řidiče v Polsku. Pokud se nepodaří najít kompromis, může to podle expertů způsobit celkové zastavení pozemního nákladního spojení mezi oběma státy. Polské kamiony přitom zajišťují značnou část dovozu zboží z Evropské unie do Ruska.

Neprojedou!

Podle ukrajinských aktivistů se ruští přepravci snaží v posledních týdnech dopravovat náklad do EU přes Slovensko a Maďarsko místo Polska. V noci na pátek proto postavili několik hlídek na silničních stanovištích, která se nacházejí na hlavní dopravní tepně mezi Kyjevem a Čopem.

Několik aut se pokusilo blokádu prorazit. "Projížděla velkou rychlostí a málem srazila aktivisty. Podařilo se je však zastavit a po domluvě řidiči otočili. Nenechali jsme je odvézt zboží do Evropy," pochlubil se organizátor blokády Taras Dejak.

Na sociálních sítích se o blokádě hovoří jako o "medvědí" a "slušné", a to s odkazem na znak Zakarpatské oblasti, ve kterém je zobrazen medvěd, a obsazení Krymu na jaře 2014, na kterém se podle Moskvy podíleli "slušní" ozbrojení lidé.

"My, nacionalisté, dobrovolníci a lidé, kteří nejsou lhostejní, prohlašujeme: dokud ruský okupant nebude uznaný za zemi-agresora a nebude mu zamezeno podnikání na ukrajinském území a dokud vláda nepřeruší obchod s Ruskem, neustoupíme ze svých pozic! Vyzýváme další lidi, kteří nejsou lhostejní, aby se zapojili do akce a nepouštěli nepřítele do svého vnitrozemí. Sláva Ukrajině! Smrt okupantům!" citoval server mukachevo.net výzvu iniciátorů akce.

Foto: Reuters

Ajdar, Azov a další

Podle ukrajinských médií akce začala ve čtvrtek poblíž obce Nyžni Vorota na pomezí Zakarpatské a Lvovské oblasti. K blokádě se hlásí zástupci proslulých bojových praporů Ajdar, Azov, Donbas, Karapatka sič, Ukrajinští bratři či občanská organizace Svaz účastníků bojových operací.

Předák radikální nacionalistické organizace Svoboda Oleh Ťahnybok potvrdil, že se zapojili také aktivisté jeho strany ze Zakarpatska a dalších oblastí. Podle něj by se blokádní aktivita proti ruským přepravcům měla rozšířit na celý západoukrajinský pohraniční region.

Účastníci akce údajně koordinují své kroky s místní policií. Ukrajinské úřady dobrovolnickou iniciativu zatím nekomentovaly. V minulosti ukrajinské občanské organizace iniciovaly blokádu dopravy ukrajinského zboží na okupovaný Krym.

Někteří ukrajinští uprchlíci budou muset do 1. února opustit Rusko. Není jasné, kolik lidí si bude muset po podzimním nařízení Kremlu sbalit kufry. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN pro pražskou radnici. Proces s diskusí členů krajského fóra ke znění dohody potrvá týden. Hlasování o vstupu do koalice zabere poslední dva dny, sdělili Piráti v tiskové zprávě. Pirátská strana má mít v radě čtyři zástupce.

Končící primátor Zdeněk Hřib by se měl stát prvním náměstkem primátora pro dopravu, zastupitelka Jana Komrsková náměstkyní pro životní prostředí a klimatický plán, zastupitel Daniel Mazur radním mimo jiné pro informační a komunikační technologie a pro vědu výzkum a inovace a dosavadní radní Adam Zábranský radním pro majetek, transparentnost a legislativu.

Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy