Kvůli čarodějnictví upálili vesničané v Tanzánii sedm lidí

ČTK ČTK
10. 10. 2014 19:53
Pěti obětem bylo více než 60 let. Policie bude viníky stíhat pro hromadnou vraždu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: youtube

Dáresalám - Dav vesničanů upálil v západní Tanzanii sedm starších osob, které obvinil z čarodějnictví.

Ze stejného důvodu vesničané zapálili dvacítku domů. Zatčeno bylo 23 lidí, kteří budou stíháni kvůli spáchání hromadné vraždy, uvedla tamní policie.

Vedení policie oblasti Kigoma upřesnilo, že mezi zatčenými jsou kmenoví vůdci a jeden kouzelník-léčitel. "Půjdou před soud pro obvinění z vražd," řekl policejní šéf oblasti u hranic s Burundi.

K lynči došlo v pondělí večer v odlehlé vesnici Murufiti asi 1 200 kilometrů západně od ekonomické metropole Dáresalám. Pěti z obětí, které nařknul z čarodějnictví nový léčitel vesnice, bylo více než 60 let, ostatním kolem 50.

Někteří lidé před fanatickým davem utekli.

"Když jsem se druhý den ráno vrátil, našel jsem asi deset metrů od domu matčino spálené tělo. To otcovo bylo také spáleno, ale uvnitř domu," řekl podle agentury AFP syn těchto dvou obětí Josephat John.

Podobné násilí není v zemi ničím výjimečným. "V Tanzanii je pro obvinění z čarodějnictví každý rok zabito v průměru 500 starších lidí, především starých žen se začervenalýma očima," tvrdí místní nevládní organizace pro lidská práva LHRC.

V oblastech podél hranice Tanzanie a Burundi přetrvávají mnohé pověry. Začervenalé oči se pokládají za důkaz čarodějnictví, přičemž tento jev je především důsledkem dráždění očí, které u žen způsobuje kouř z kravského trusu používaného k topení v kuchyni, vysvětluje organizace. Obviňováni z čarodějnictví jsou zde prý například také albíni.

Případy násilí na lidech, především ženách nařčených z čarodějnictví, se v minulosti v Africe vyskytly například i v Ghaně.

 

Právě se děje

Další zprávy