Vesničané zabili osm členů týmu, který informoval o ebole

ČTK ČTK
19. 9. 2014 11:29
Vraždy dokládají, jak boj s epidemií komplikuje přístup místních obyvatel. Problémy působí hlavně šířící se strach a dezinformace.
Libérie. Ilustrační foto
Libérie. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Konakry/Paříž - Po útoku rozhořčených vesničanů na tým vládních úředníků, kteří vedli informační kampaň o epidemii eboly, zemřelo na jihovýchodě Guineje osm jeho členů. Agentuře Reuters to z hlavního města Konakry potvrdil vládní mluvčí Damantang Albert Camara.

Mezi mrtvými jsou podle něj tři novináři.

"Osm těl bylo nalezeno ve vesnické latríně. Tři měla proříznuté hrdlo," řekl Camara.

Šest osob bylo podle něj v souvislosti s případem zatčeno. Incident se odehrál v úterý v obci Wome nedaleko města Nzérékoré. Právě tato oblast je epidemií smrtícího viru v Guineji zasažena nejvíce.

Agentura DPA s odvoláním na nejmenované svědky uvedla, že tři členy informačního týmu vesničané stále zadržují. V delegaci byl podle ní také místní guvernér a manažeři zdravotnických středisek a nemocnic.

Podle nejnovějších statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) už ebola zabila nejméně 2630 lidí, nakaženo je přes 5350 osob. Epidemie zasáhla hlavně Libérii, Sierru Leone a Guineu, virus se rozšířil i do Senegalu a Nigérie.

Mezi nakaženými je 318 lékařů a dalších zdravotnických pomocníků, 151 z nich nákaze podlehlo.

Z Libérie byla evakuována francouzská dobrovolnice z organizace Lékaři bez hranic (MSF), která se ebolou nakazila. V noci na pátek byla speciálně upraveným letadlem přepravena do vojenské nemocnice Bégin u Paříže, kde se jí dostane "experimentálního ošetření", řekla v rádiu RTL ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová.

Vraždy v obci Wome dokládají, jak moc boj s epidemií komplikuje přístup místních obyvatel. Problémy působí hlavně šířící se strach a dezinformace.

Podle mnohých vesničanů je ebola "vynálezem bílých k zabíjení černochů", jsou proto skeptičtí vůči zdravotnickým úřadům a lékařům a důvěřují spíše tradičním léčitelům.

Třídenní zákaz vycházení vyhlásila západoafrická Sierra Leone. "Musíme omezit svobodu pohybu všech občanů, abychom zabránili přímému osobnímu kontaktu," řekl agentuře DPA vládní mluvčí Abdulai Baratay.

Podle informací místních médií bylo v zemi mobilizováno kolem 21 000 pomocníků, kteří mají obyvatelstvu vysvětlovat preventivní opatření proti nákaze a rozdat lidem celkem 1,5 milionu kusů mýdla.

 

Právě se děje

Další zprávy