Vesmírný náklaďák opustil ISS, shoří v atmosféře

ČTK ČTK
28. 10. 2013 15:00
Evropská zásobovací loď se úspěšně odpoutala od Mezinárodní vesmírné stanice.
Foto: Reuters

ISS (Oběžná dráha) - Zásobovací loď Evropské vesmírné agentury (ESA) ATV-4 Albert Einstein se v pondělí úspěšně odpoutala od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). 

Informoval o tom portál spacefellowship.com. Plavidlo s nákladem odpadu počátkem listopadu shoří v horních vrstvách atmosféry.

Automatická loď se od dokovacího uzlu staničního modulu Zvezda odpojila v 9:55 SEČ ve výšce asi 418 kilometrů nad Kazachstánem. Její místo nyní zaujme ruské pilotované plavidlo Sojuz, které již u ISS kotví. 

Zároveň se tak uvolní prostor pro očekávaný listopadový přílet dalšího Sojuzu s třemi novými členy posádky.

Kontrolní středisko plánuje navést ATV-4 do atmosféry 2. listopadu. Tehdy bude loď 120 kilometrů pod ISS, takže posádka bude moci nad vodami Tichého oceánu pozorovat řízenou likvidaci tohoto evropského vesmírného náklaďáku.

Kosmické lodi ATV, které jsou velké asi jako autobus, nejsou vybaveny tepelným štítem, jenž by umožňoval jejich přistání na Zemi a následné opakované použití. Posádka ISS je proto využívá pro likvidaci odpadu, kterého je nyní na palubě ATV-4 asi 6,5 tuny. 

Modul při návratu na Zemi z větší části shoří v atmosféře a trosky se zřítí do oceánu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy