Nebývalý úspěch. Vrtulníku na Marsu se podařilo vzlétnout, poslal na Zemi fotku

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 4. 2021 14:14
Americká vesmírná agentura NASA v pondělí potvrdila, že se jí na povrchu Marsu podařilo krátce vzletět a následně přistát s malou výzkumnou helikoptérou Ingenuity. Jde o historicky první kontrolovaný let motorizovaného stroje na povrchu cizího vesmírného tělesa.
Na první fotografii z kamery na helikoptéře Ingenuity namířené směrem na zem je vidět stín vznášejícího se stroje.
Na první fotografii z kamery na helikoptéře Ingenuity namířené směrem na zem je vidět stín vznášejícího se stroje. | Foto: NASA

Ingenuity dorazila na povrch rudé planety v únoru jako součást průzkumného roveru Perseverance. Původně měla vzlétnout už ke konci minulého týdne, vědci však narazili na softwarový problém, který zpozdil startovací sekvenci. Ten se jim však následně podařilo překonat.

Helikoptéra vzletěla již v pondělí ráno, letová sekvence přitom byla zcela automatická a vědci neměli se strojem přímé spojení. Ingenuity následně po dokončení letu zaslala data ze svých měřicích přístrojů a jednu ze vzduchu pořízenou černobílou fotografii roveru Perseverance, který pak soubory odeslal zpátky na Zemi.

Vědci v NASA začali krátce po 12:15 SELČ přijímat první letová data, která potvrdila například správnou rychlost točení dvou protiběžných karbonových rotorů nebo to, že Ingenuity během manévru změnila letovou výšku.

Následně dostali rovněž první obrazové záznamy. Na první fotografii z kamery na helikoptéře namířené směrem na zem je vidět stín vznášejícího se stroje. Rover také celý pokus natáčel zpovzdálí a zachytil, jak se helikoptéra vznáší nad povrchem rudé planety. "Nevěřili byste, co jsem právě spatřil," napsali vědci na twitterovém účtu Perseverance společně s krátkým videem letící Ingenuity.

Létání ve velmi řídké atmosféře Marsu je o mnoho náročnější než na Zemi, vrtule Ingenuity musely vyvinout asi 2400 otáček za minutu, což je mnohonásobně více než pozemské helikoptéry. Helikoptéra se nyní bude po letu dobíjet, v úterý pak má poslat prostřednictvím Perseverance do NASA další data, mezi nimi například barevné fotografie horizontu Marsu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy