Z Floridy odstartovala loď SpaceX, veze posádku k Mezinárodní vesmírné stanici

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 11. 2020 10:46
Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě v noci na podnělí (1:27 SEČ) odstartovala raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX. Na palubě vesmírné lodi Crew Dragon jsou čtyři astronauti, kteří by po 27hodinovém letu měli dorazit na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
Američtí astronauté poprvé odstartovali z Floridy a na soukromé lodi. Tentokrát už nešlo jen o test.
Američtí astronauté poprvé odstartovali z Floridy a na soukromé lodi. Tentokrát už nešlo jen o test. | Foto: Reuters

Původně byl start plánován na sobotu místního času, kvůli nepříznivému počasí ale Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) start o den odložil. Posádku tvoří astronauti NASA Shannon Walkerová, Victor Glover a Michael Hopkins a jejich kolega z japonské kosmické agentury JAXA Soiči Noguči.

Přistání na ISS se plánuje v úterý kolem 05:00 SEČ. První úspěšnou, ale pouze testovací výpravu na ISS absolvoval Crew Dragon s dvoučlennou posádkou v době od 30. května do 2. srpna.

Nynější posádka lodi Crew Dragon, která byla přejmenována na Resilience (Houževnatost), by měla na ISS zůstat pět až šest měsíců.

NASA doufá, že let zahajuje novou éru pravidelného spojení s ISS. V kontrolním středisku mise zazněl bouřlivý potlesk, když se loď dostala na oběžnou dráhu. Zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk tweetoval červené srdce.

Celý let je řízen automaticky, i když v případě potřeby může posádka zasáhnout, píše agentura AP. Název lodi astronauti vybrali nejen s poukazem na pandemii, ale také na současnou politickou situaci v USA a atmosféru rasové nespravedlnosti. Glover je první černoch, který se účastní dlouhodobé mise na vesmírné stanici. Noguči je zase první člověk, který letěl do vesmíru ve třech různých typech vesmírných lodí používaných v minulých 40 letech.

Při své eleganci a moderním vzhledu je kabina vesmírné lodi prostorná, vešlo by se do ní až sedm lidí. Zatím létaly tříčlenné posádky. Dodatečný prostor nejnovějšího modelu je využit k vědeckým experimentům a jako místo pro zásoby.

Posádka se připojí ke dvěma Rusům a jedné Američance, kteří na ISS odstartovali v říjnu z Kazachstánu.

Po většinu neděle byla předpověď počasí startu rakety nakloněna z 50 procent, méně než hodinu před startem se ale předpověď vylepšila a pravděpodobnost, že počasí bude příznivé, činila 80 procent. Asi dvě hodiny před startem únik vzduchu způsobil nečekaný pokles tlaku v kabině, technikům se ale podařilo problém vyřešit, uvedla agentura Reuters.

Musk, který o den dříve oznámil, že má nejspíše mírný průběh koronaviru, nakonec startu z Kennedyho vesmírného střediska nepřihlížel a zastupovala ho ředitelka společnosti Gwynne Shotwellová. Podle pravidel NASA se kdokoli, kdo má pozitivní test na koronavirus, musí izolovat. Představitelé úřadu zdůraznili, že toto opatření se vztahuje na všechny včetně Muska.

Astronauti museli kvůli preventivním opatřením v říjnu i s rodinami do karantény. Všichni, kdo zajišťovali start, měli roušky. Kennedyho středisko také omezilo počet lidí, kteří mohli startu přihlížet. Byl mezi nimi viceprezident Mike Pence, ale ne dva astronauti, kteří se účastnili testovacího letu. NASA požadoval od lidí, kteří přihlíželi venku, aby dodržovali odstupy a měli roušky. Zvolený prezident Joe Biden v blahopřejném tweetu napsal, že let je důkazem síly vědy.

Po skončení programu raketoplánů museli Američané využívat služeb ruských lodí a do vesmíru létat z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Letos odstartovala z území Spojených států kosmická loď s lidskou posádkou poprvé po devíti letech. Podle agentury AP zaplatila NASA za jedno místo v lodi startující z Kazachstánu naposledy 90 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun). Jak píše agentura Reuters, společnosti SpaceX má zajistit také soukromé mise s astronauty; v jedné z nich by měl být v příštích letech herec Tom Cruise.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy