Veselé Vánoce, premiére! hlásají nespokojení Maďaři. Vadí jim Orbán i "otrocký zákon"

ČTK ČTK
16. 12. 2018 19:15
Asi 10 tisíc lidí v neděli protestovalo v Budapešti proti novele zákoníku práce, přezdívané "otrocký zákon", která zvyšuje limit na počet přesčasů pro zaměstnance. Demonstrantům rovněž vadí autoritářská vláda premiéra Viktora Orbána, uvedla agentura Reuters.
Snímek z protestů v Budapešti.
Snímek z protestů v Budapešti. | Foto: Reuters

Shromáždění, nazvané organizátory "Veselé Vánoce, pane premiére", bylo již čtvrtou demonstrací a dosud největším protestem proti Orbánově vládě v tomto týdnu. Pořádaly ho levicové opoziční strany, studentské spolky i obyčejní občané. Připojily se rovněž odbory.

Protestující neodradilo ani chladné počasí a při pochodu směrem k budově parlamentu mávali vlajkami Maďarska a Evropské unie a v rukou měli transparenty s nejrůznějšími protivládními slogany, jako například "Nezávislé soudy!"

"Nespokojenost narůstá," uvedl Andi, 26letý student sociologie, který nechtěl zveřejnit své celé jméno. "Tento týden schválili dva zákony…které nebudou sloužit zájmům maďarského lidu," dodal.

Protesty Budapešť
Protesty Budapešť | Foto: Reuters

Až 400 hodin přesčasů ročně

Novela zákoníku práce umožňuje, aby zaměstnanci ročně odpracovali až 400 přesčasových hodin místo dosavadního limitu 250 hodin. Protestovaly proti ní odbory a ve vzácné shodě i celá parlamentní opozice. Podle průzkumu agentury Republikon Intézet jí odmítá 83 procent Maďarů.

Sněmovna tento týden odhlasovala rovněž i kontroverzní zákon, který dává ministru spravedlnosti pravomoc jmenovat předsedy správních soudů a dohlížet na jejich rozpočet. To podle kritiků narušuje dělbu moci a podkopává principy právního státu.

"Tato vláda nás pracující ignoruje," uvedl zástupce maďarských odborů Tamás Székely. "Musíme zvýšit svůj hlas a reagovat," dodal.

Orbán v Maďarsku vládne od roku 2010. Čelí kritice, že se dlouhodobě snaží podřídit justici svým politickým potřebám. Evropský parlament proto letos v září schválil doporučení, aby Evropská unie zahájila řízení proti Budapešti kvůli vážnému ohrožení právního státu.

Video: Záběry z protestů Maďarů

Maďarská policie v centru Budapešti zasahovala slzným plynem proti demonstrantům, kteří znovu protestovali proti novele zákoníku práce. | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy