Veselé Vánoce, nebo svátky? Američané ani Trump s Ivankou se neshodnou, jak popřát "správně"

Daniel Anýž Daniel Anýž
18. 12. 2017 11:11
Tradiční americký spor, zda přicházejí "veselé Vánoce", nebo "šťastné svátky", se letos odehrává přímo v Bílém domě.
Donald Trump i dcerou Ivankou.
Donald Trump i dcerou Ivankou. | Foto: ČTK

Washington - Má to být čas klidu a míru, ale ve Spojených státech pravidelně vypukne bitva: Mají Američané přát svým blízkým "veselé Vánoce", nebo "šťastné svátky"?

Tento spor je jedním z tradičních "kulturních bojů" americké společnosti. Na jedné straně stojí konzervativní, zpravidla republikánští voliči, podle kterých se Spojené státy mění k horšímu i proto, že zapomínají na své křesťanské kořeny.

A na druhé straně jsou progresivní liberálové, kteří tvrdí, že každý si má sám vybrat, co je mu svaté, a nic mu nemá být okolím vnucováno.

Ale aby to nebylo tak úplně jednoduché, ani v rámci jedné rodiny nemusejí mít Američané jasno. A to dokonce, ani když jde o "rodinu první", tedy o rodinný klan prezidenta Donalda Trumpa.

Otec versus dcera

Hlava rodiny a prezident má zcela jasno. Už v loňské kampani voličům sliboval, že až bude v Bílém domě, budou Američané moci opět zcela svobodně říkat "veselé Vánoce". Aby se jeho voliči měli čas připravit, už od letošního července začal ve svých projevech zdůrazňovat, že se veselé Vánoce blíží.

"Dnes je pro mě, pro prezidenta Spojených států, obrovskou ctí, že konečně mohu popřát Americe a světu opravdové VESELÉ VÁNOCE!" oznámil pak prezident na Twitteru, když před dvěma týdny ve Washingtonu u Bílého domu rozsvěcoval tradiční vánoční strom.

První dcera Ivanka má ale zřejmě trochu jiný pohled. Ve svém vzkazu na Twitteru, u fotografie z Bílého domu, kde pracuje i jako poradkyně prezidenta, popřála okolními světu "šťastné svátky".

Pro americká média je to vděčné téma. Připomínají, že Ivanka v roce 2009 konvertovala od křesťanství (presbyteriánů) k židovství, tedy víře jejího manžela Jareda Kushnera. Některá média jdou ještě dál, vyvozují, že od Ivanky šlo o zcela záměrný šťouchanec vůči otci a že jde o projev mnohem obecnějších sporů uvnitř Bílého domu.

Když byla Ivanka "punk"

Připomínají například, že prezident a jeho dcera Ivanka se ocitli na opačných stranách barikády, když Donald Trump minulé úterý v senátních volbách v Alabamě podporoval republikánského kandidáta Roye Moora.

Navzdory obviněním, že Moore měl před lety sexuálně obtěžovat ženy, přičemž k sexu měl donutit i čtrnáctiletou dívku. Podle Trumpa šlo ale o nepodložená nařčení.

Jeho dcera Ivanka však pro agenturu AP řekla, že nemá důvod o vznesených obviněních proti Moorovi pochybovat, a dodala, že "v pekle by mělo být zvláštní místo pro ty, kdo páchají násilí na dětech".

Jak ale uvažuje redaktor na webu Mashable, mezi Ivankou a otcem o nic vážného vůbec nejde. Trumpova dcera se prý asi jen rozpomněla na své "punkové období", o kterém nedávno ve své knize Výchova Trumpů (Rising Trump) napsala její matka Ivana Trumpová.

Donald Trump a jeho dcera Ivanka se ovšem v každém případě postarali o to, že souboj, zda v USA slaví Vánoce, nebo si užívají svátky, je letos o něco žhavější.

Otloukánek Starbucks

Například v roce 2005 vyšla kniha Válka proti Vánocům, ze které ve svém populárním pořadu v televizi Fox News opakovaně citoval tehdy sledovaný a vlivný moderátor Bill O´Reilly. Toto téma mu následně vydrželo několik dalších let. Před vánočními svátky v roce 2012 například varoval, že "sekulární progresivisté chtějí novou Ameriku a tradiční Vánoce nejsou její součástí".

Pravidelným terčem těch, kdo podobně jako O´Reilly hlídají, aby z Ameriky nezmizely Vánoce, jsou velké americké firmy. Především prodejní řetězce, které obsluhují široké spektrum Američanů, jsou v užívání vánočních symbolů skutečně opatrnější.

Před dvěma lety se stala terčem kritiky firma Starbucks, která pravidelně na svátky vyzdobí své papírové kelímky vánočními motivy. V roce 2015 byl vánoční kelímek s logem firmy jen jednolitě červený. Starbucks je ovšem zároveň příkladem, že v Americe se nikdy nezavděčíte všem. Letošní kelímky na sobě vánoční motivy mají, ale společnost zase čelí nařčením, že na firemním videu, kde kelímky představuje, propaguje lesbický pár.

Právě pohled na homosexualitu je přitom příklad další z "kulturních válek," které se v USA stále bojují.

Politické, ale vlastně nudné téma

V posledních letech se ale zároveň ukazuje, že to jsou především politici, když chtějí oslovit vybranou skupinu svých voličů a tato témata cíleně využívají. A to navzdory faktu, že v americké veřejnosti se v průměru hrany spíš obrušují.

Například v přístupu k homosexuálům se názor v USA posunul tak, že v roce 2013 Nejvyšší soud chválil legalizaci stejnopohlavních sňatků.

A do značné míry to lze konstatovat také v případě bitvy o Vánoce. Podle čerstvého průzkumu Pew Research Center je totiž už většině Američanů (52 procent) jedno, zda jim popřejete "Merry Christmas", nebo "Happy Holidays".

Video: Takhle první dáma Melanie Trumpová vyzdobila Bílý dům

Rodina prezidenta Donalda Trumpa slaví své první Vánoce v Bílem domě. Výzdobu navrhla první dáma Melanie Trumpová. | Video: whitehouse.gov
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy