Věřící se přes Egypt do Mekky dostanou. Káhira na čtyři dny otevřela hraniční přechod s Gazou

ČTK ČTK
14. 8. 2017 18:15
Po několika měsících se otevřel egyptský hraniční přechod s Pásmem Gazy. Egypt přechod otevřel na čtyři dny, aby umožnil muslimům vykonat pouť do Mekky. Hraniční přechod otevírá Egypt jen výjimečně vždy na několik dní z humanitárních důvodů. Přechod je uzavřen už od roku 2007, kdy se v Gaze dostalo k moci radikální hnutí Hamas. Letošní muslimská pouť neboli hadždž se koná na přelomu srpna a září v saúdskoarabské Mekce. Její přesný termín teprve vyhlásí saúdskoarabské úřady podle pozorování Měsíce.
Poutníci v Mekce.
Poutníci v Mekce. | Foto: Reuters

Káhira/Rafáh - Egypt v pondělí po několika měsících otevřel hraniční přechod s Pásmem Gazy, aby umožnil muslimům vykonat pouť do Mekky. Informovala o tom agentura AFP. Hraniční přechod otevírá Egypt jen výjimečně vždy na několik dní z humanitárních důvodů. Přechod je uzavřen už od roku 2007, kdy se v Gaze dostalo k moci radikální hnutí Hamas.

"Přechod bude otevřen od dnešního dopoledne čtyři dny, a to v jednom směru pro 2500 poutníků," upřesnil zástupce egyptského úřadu pro kontrolu hraničního přechodu Rafáh. V pondělí přešlo hranice do Egypta z palestinského území asi 800 poutníků.

Letošní muslimská pouť, neboli hadždž, se koná na přelomu srpna a září v saúdskoarabské Mekce. Její přesný termín teprve vyhlásí saúdskoarabské úřady podle pozorování Měsíce.

Rafáh je jediným hraničním přechodem z Pásma Gazy, který není pod izraelskou kontrolou. Káhira ho od roku 2007 otevírá jen výjimečně, například letos v březnu ho otevřela v obou směrech na tři dny pro nemocné.

Blokádu Pásma Gaza zavedl Egypt, stejně Izrael, v roce 2007, kdy toto palestinské území ovládlo hnutí Hamas. Vztahy Hamasu s Káhirou se mírně zlepšily po revoluci z roku 2011, kdy se v Egyptě dostalo k moci Muslimské bratrstvo, z něhož Hamas před půlstoletím vznikl. Napětí ve vztazích znovu zavládlo od roku 2013, kdy byl v Egyptě svržen prezident Muhammad Mursí a Muslimské bratrstvo bylo zakázáno.

V posledních měsících se ale zdá, že se vztahy mírně uvolňují. V červnu jednal v Káhiře s egyptskými činiteli nový šéf Hamasu Jahjá Sinvár, který dohodl mimo jiné dodávku paliva pro elektrárnu v Gaze. To pomohlo ztlumit energetickou krizi v Pásmu Gazy, jehož dva miliony obyvatel mají elektřinu teď jen asi tři hodiny denně.

Agentura AFP, která se odvolává na anonymní zdroje, bez dalších podrobností uvedla, že Egypt by mohl hraniční přechod Rafáh s Pásmem Gazy částečně otevřít od září.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy