Věří v konspiraci, chtějí revoluci. Kdo je muž s rohy a další útočníci na Kapitol

Helena Truchlá Helena Truchlá
7. 1. 2021 19:00
Čtrnáct let sloužila Ashli Babbittová v americkém letectvu. Ve středu večer byla veteránka z kalifornského San Diega zastřelena, když ignorovala policii a snažila se proniknout do místnosti v sídle amerického Kongresu. Stejně jako další účastníci útoku Babbittová hájila končícího prezidenta Donalda Trumpa i právo nosit zbraně.
Viking i absolvent psychologie: Toto jsou nejvýraznější tváře obléhání Kapitolu | Video: Aktuálně.cz

Kolika dalším lidem kromě Babbittové se podařilo dostat se do budovy Kapitolu, není jasné, odhadovaný počet je několik stovek. Byli mezi nimi podporovatelé radikálně pravicových a neonacistických organizací i stoupenci konspirační teorie QAnon. Ta mimo jiné tvrdí, že prezident Trump stojí v čele boje proti rozsáhlé síti "elitních pedofilů uctívajících satana", kteří údajně zastávají přední posty v americké politice, byznysu i médiích.

V posledních měsících se právě mezi takzvanými QAnonisty masivně šířilo i Trumpovo tvrzení o podvodech v listopadových prezidentských volbách. Věřili, že stávající hlava států je ve skutečnosti vyhrála, opozice a soudy mu ale chtějí úřad odepřít.

Ve středu se řada z nich veřejně svěřila, že do Washingtonu přijeli bránit vlast, americkou ústavu a osobní svobodu. 

Někteří se vyzbrojili i slogany, které stoupenci QAnon chápou jako "drobečky" - stopy, které jim pomáhají se vzájemně rozpoznat a které mají ve výsledku odhalit komplot. Celá teorie totiž do velké míry spoléhá na mýty a kryptické symboly. Patří mezi ně třeba hesla "důvěřuj plánu", obrázek bílého králíčka v černém poli nebo samotné písmeno Q. 

Asi nejviditelnějším zástupcem hnutí v Kapitolu byl muž přezdívaný QŠaman, vlastním jménem Jake Angeli ze státu Arizona. Krátce po odstartování potyček se v souvislosti s ním na sociálních sítích začala šířit obvinění, že on a další lidé ve skutečnosti vůbec nejsou Trumpovi zastánci, ale že násilnosti rozpoutala "antifa" - souhrnný pojem pro krajně levicové militantní skupiny, proti kterým se Trumpovi voliči a podporovatelé vymezují. 

Záhy se ale potvrdila Angeliho skutečná identita, a to mimo jiné díky rozsáhlým obrazcům na jeho polonahém těle. "Jsou to tetování ze staroseverské mytologie. Shora Valknut, Yggdrasil a Thorovo kladivo," vysvětlil pro Aktuálně.cz Jan Charvát, odborník na extremismus a subkultury z pražské Univerzity Karlovy. "Jde o symboly, které jsou oblíbené u krajní pravice, protože severskou mytologii využívala německá třetí říše," dodává. 

Nebyl to jediný odkaz na nacistický režim Adolfa Hitlera. Na záběrech videokamer se objevil i muž, který do sídla obou komor amerického parlamentu vstoupil v tričku s nápisy "Camp Auschwitz" (v překladu "Tábor Osvětim") a Work brings freedom ("Práce osvobozuje"). V koncentračním táboře s německým názvem Auschwitz-Birkenau nechal Hitler během druhé světové války zavraždit víc než milion lidí. Heslo bylo vyvěšeno nad branou tábora.

Část útočníků si s sebou přinesla vlajky, které opět patří k oblíbeným motivům krajní pravice: zástava Konfederace, vnímaná jako symbol rasismu a otroctví, nebo historická Gadsdenova vlajka, žlutá se symbolem svinutého hada. 

Koho byste rádi oběsili?

Podle serveru BuzzFeed domlouvali Trumpovi podporovatelé vpád do Kapitolu několik týdnů. Na sociálních sítích i méně známých diskusních fórech se vzájemně ujišťovali v odhodlání páchat násilí na zákonodárcích, policistech a novinářích.

Triko s nápisem má vousatý muž v levé části záznamu.
Triko s nápisem má vousatý muž v levé části záznamu. | Foto: ITV News

"Co když Kongres bude ignorovat důkazy (o údajném, neprokázaném volebním podvodu, pozn. red.)?" ptal se například jeden z diskutujících před pěti dny. "Zaútočíme na Kapitol," zněla odpověď, kterou virtuálně podpořilo 500 dalších lidí. "Tohle je Amerika (…), vezměte si zbraně," vyzýval další diskutující. 

I proto se nyní množí kritika úřadů a bezpečnostních složek, které na možný násilný vývoj situace nebyly připraveny. "Policisté na Kapitolu byli rychle přemoženi, bylo jich výrazně méně než Trumpových podporovatelů," píše BuzzFeed.

Fotografie například ukazují, že útočníci venku nachystali oprátku vyrobenou ze součástek zničeného novinářského vybavení. Anketa, jejíž autor se dotazoval, kdo by v oprátce měl skončit, byla na debatním fóru Parler zveřejněna o několik dní dříve. 

Skupina nazvaná Red State Secession (v překladu "Odtržení červených států", červená zde značí Republikánskou stranu) pak ve svých výzvách tisícům členů na Facebooku a Twitteru předem hovořila o středě 6. ledna jako o datu, kdy v Americe začne revoluce. 

Na sociálních sítích byla aktivní také Ashli Babbittová. Na dnes již nefunkčním twitterovém účtu zveřejnila v úterý odhodlanou výzvu: "Nic nás nezastaví… bouře je tady, sestoupí (na Washington, D. C.) za méně než 24 hodin," napsala.

Kromě ní ve středu zemřeli další tři lidé. O koho se jedná, policie nepotvrdila. Zranění utrpělo 14 policistů, z toho jeden vážná, když byl zasažen do obličeje.

Čtvrťák za obálku

Útočníci v budově Kapitolu také kradli. Americká vyšetřovací služba FBI vyzvala veřejnost, aby jí posílala tipy a obrazový materiál, který by mohl pomoct najít ty zatím neidentifikované. Viceprezident Mike Pence už přislíbil, že budou "stíháni v plném rozsahu daném zákonem". 

V některých případech ale úřady nemusí složitě hledat. Například šedesátiletý Richard Barnett z Arkansasu se vloupal do kanceláře předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, dal si nohy na desku jejího pracovního stolu a z místa si odnesl jako suvenýr obálku. Pak to vyprávěl novinářům: "Nechal jsem jí za to na stole čtvrťák."

Vlastní video z události původně zveřejnil i nedávno zvolený republikánský zákonodárce ze státu Západní Virginia Derrick Evans. Informoval o tom lokální server MetroNews. Na záznamu jeho později smazaného příspěvku na sociální síti Facebook Evans říká, že se jemu a dalším podařilo do Kapitolu proniknout.

Později se vyjádřil, že sám sebe považuje za "nezávislého člena médií, který zaznamenává historii", a že se nepodílel na žádném rabování ani střetech s policisty. Své příspěvky dlouhodobě doplňuje heslem #stopthesteal, tedy zastavte krádež voličských hlasů. Právě k tomu vyzýval v posledních měsících prezident Trump.

Podle šéfa washingtonských policistů Roberta Conteho zatím bylo zadrženo 52 lidí, většinou kvůli porušení zákazu vycházení a nedovolenému proniknutí do prostor Kapitolu. Několik dalších mělo neoprávněně zbraň. 

Video: Klíčové momenty útoku na americký Kongres ve Washingtonu

Obsazení Washingtonského kapitolu demonstranty | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy