Veřejnost spatřila tvář vraha z kina. Byl u soudu

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
24. 7. 2012 8:51
Jamesi Holmesovi může za masakr v denverském kině hrozit trest smrti
James Eagan Holmes před soudem
James Eagan Holmes před soudem | Foto: Reuters

Denver - James Holmes podezřelý z krvavé střelby v denverském kině v pondělí poprvé předstoupil před soudce.

Holmes, jemuž by mohl hrozit trest smrti, měl vlasy obarvené na červeno a jednání sledoval s nepřítomným pohledem. Při střelbě v pátek časně ráno při představení filmu Temný rytíř povstal zahynulo 12 lidí a dalších skoro 60 bylo zraněno. Pondělní slyšení bylo jen předběžné.

Podle amerických listů měla obžaloba sdělit, zda navrhne trest smrti. Žalobkyně Carol Chambersová v pondělí uvedla, že její kancelář to zvažuje a rozhodne se po konzultaci s rodinami obětí.

Mlčí a nabarvil si vlasy

Potvrdily se zprávy, že Holmes si nabarvil vlasy na červeno - údajně proto, že se stylizoval do postavy Jokera, který je v komiksech a filmech o Batmanovi jeho hlavním protivníkem. Holmes oblečený v červeném vězeňském stejnokroji jednání v soudní síni sledoval s nepřítomným, prázdným pohledem, občas sklopil oči.

Čtyřiadvacetiletý Holmes dostal přiděleného obhájce ex offo. Motivy jeho činu jsou zatím neznámé. Holmes, který je kvůli vlastní bezpečnosti v samovazbě, s policií nespolupracuje. "Nemluví s námi," řekl Dan Oates, šéf policie denverského předměstí Aurora, kde k tragédii došlo.

List The Los Angeles Times citoval Holmesova dlouholetého kamaráda, který střelce viděl naposledy v prosinci a zdál se mu být v pořádku. On i pastor Holmesovy rodiny v rodném San Diegu zdůrazňovali studijní schopnosti mladíka.

"Rozhodně nebyl extrovert. Pokud jsme se bavili, tak jen když jsem začal," řekl pastor Jerald Borgie.

Advokátka Holmesovy rodiny Lisa Damianiová v pondělí sdělila novinářům, že příbuzní soucítí s rodinami obětí, ale že se k případu nehodlají vyjadřovat. Odmítla podle agentury Reuters upřesnit, jaký je současný vztah mezi Holmesem a jeho příbuznými.

Policie zatím ví pouze to, že Holmes dva měsíce před střelbou nakupoval zbraně a během čtyř měsíců dostal doma a ve škole nejméně 50 balíčků. Nedávno koupil 6000 kusů munice.

Střelci se naštěstí zasekl samopal

Policie v pondělí rovněž zveřejnila detaily pátečního masakru v multikině na denverském předměstí Aurora. Zemřelo při něm dvanáct lidí.

Jejich památku uctily před tamní radnicí tisíce lidí, včetně prezidenta Baracka Obamy.

Obětí ale mohlo být mnohem víc, tvrdí policisté.

List Washington Post s odvoláním na policejní zdroje napsal, že stačilo, aby se 24letému Holmesovi v plném kinosále nezasekl samopal - nejúčinnější ze tří zbraní, jež u sebe měl.

Podle všeho šlo o AR-15 - civilní verzi vojenského samopalu M-16, která je schopna vypálit 50 až 60 dávek za minutu. Krom toho byl střelec ozbrojen ještě pistolí a brokovnicí.

Šéf policejního oddělení na předměstí Aurora Dan Oates sice v nedělním rozhovoru pro televizi Fox News informaci o zaseknutém samopalu nepotvrdil ani nevyvrátil, uvedl ale, že se na podlaze kina našel odhozený zásobník "odpovídající velikosti".

Podle Oatese také vyšetřovatelé prověřují, zda si první zasahující policisté útočníka kvůli černé kombinéze a ochranným prvkům, včetně helmy, neprůstřelné vesty a plynové masky, nespletli s příslušníkem zásahové jednotky SWAT.

Holmes by zřejmě z místa činu dokonce bez povšimnutí odjel, kdyby jednomu z přítomných strážců zákona nepřišla podezřelá část jeho vybavení. O jakou část se jednalo, odmítl policejní šéf z předměstí Aurora upřesnit.

Na střelnici nesměl, majiteli přišel podezřelý

Listu Washington Post se rovněž podařilo vypátrat, že se James Holmes chtěl zapsat na nedalekou střelnici v Lead Valley. Když mu ale její majitel Glenn Rotkovich volal zpět kvůli vyplněnému dotazníku, ozval se pouze záznamník a "podivný hrdelní vzkaz, kterému nebylo rozumět."

Příbuzní 6leté Veroniky Moserové truchlí na nedělním pietním shromáždění před radnicí.
Příbuzní 6leté Veroniky Moserové truchlí na nedělním pietním shromáždění před radnicí. | Foto: Reuters

Majitel střelnice proto dal zaměstnancům pokyn, aby Holmese nenechali střílet, dokud si ho osobně neprověří. Mladík se ale neukázal.

Vražedné běsnění na premiéře filmu Temný rytíř povstal připravilo o život tucet diváků ve věku od 6 do 51 let, dalších 58 lidí bylo zraněno. Devět z nich je podle lékařů stále v kritickém stavu.

Útok opět rozpoutal diskusi o americkém liberálním postoji k držení zbraní. Dosud netrestaný 24letý vrah si totiž zbraně i munici zakoupil zcela legálně.

 

Právě se děje

Další zprávy