"Venezuelský Rambo" a vůdce rebelů zemřel. Své poslední minuty natočil na emotivní video

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 1. 2018 11:46
Oscar Pérez byl bývalý policista a v posledních několika měsících se pasoval do role lidového hrdiny, který bojoval proti režimu Nicoláse Madura.
Střílejí, nechtějí, abychom se vzdali, tvrdil před smrtí venezuelský Rambo, bývalý policista a vůdce protivládních povstalců Oscar Peréz. | Video: Reuters

Caracas - Od útoku helikoptérou na budovu Nejvyššího soudu v Caracasu loni v červnu byl nejhledanějším mužem ve Venezuele.

Oscar Pérez v jednom z mnoha videí, která dal během přestřelky na sociální sítě.
Oscar Pérez v jednom z mnoha videí, která dal během přestřelky na sociální sítě. | Foto: Reuters

V pondělí ráno Oscara Péreze a jeho ozbrojenou skupinu obklíčila venezuelská armáda na předměstí hlavního města. Přestřelku, kterou slavný rebel přezdívaný Venezuelský Rambo částečně vysílal na internetu, podle ministerstva vnitra nepřežil.

Pérez publikoval několik videí na sociálních sítích, kde zkrvavený prohlašoval, že chce vyjednávat. Bezpečnostní složky však tvrdily, že jeho jednotka zaútočila na jejich členy - a ti tak odpověděli palbou.

"Máme tady raněné. Chceme se vydat, nestřílejte," vykřikuje na videu Pérez ukrytý v jednom z domů, zatímco zvenčí je opakovaně slyšet střelba. Po obličeji mu stéká krev, v ruce drží zbraň. "Venezuelo, nechtějí, abychom se vzdali. Chtějí nás zabít," zní v dalším emotivním záběru.

Vláda oznámila, že údajně teroristická buňka byla zlikvidována a sedm jejích členů bylo zadrženo. Zatčené, zraněné ani zabité lidi však policisté nejprve neidentifikovali, a smrt Oscara Péreze tak byla oficiálně potvrzena až v úterý. 

Pérezova videa zobrazující přestřelku na chudém předměstí Caracasu se však rozšířila na všech sociálních sítích.

"Snažíme se vyjednávat, protože jsou tady s námi nevinní lidé, civilisté. Chtějí je zabít," říká Oscar Pérez na posledním videu, které dal na svůj Instagram.

Pérez představoval pro mnohé Venezuelany během posledních několika měsíců symbol vzdoru a rebelie proti režimu prezidenta Nicoláse Madura, který zemi bohatou na ropu přivedl do hluboké ekonomické i humanitární krize. 

Jsme vlastenci a patrioti

Bývalý policista Pérez se po svém červnovém útoku na budovu Nejvyššího soudu dlouho ukrýval. Na sociálních sítích vydával krátká videa, ve kterých vyzýval obyvatele Venezuely k odporu. Svou rebelující skupinu označoval za koalici vojáků a policistů proti zločinecké venezuelské vládě.

"Nepatříme k žádné politické straně. Jsme vlastenci a patrioti, jsme proti vládě, tyranii, smrti nevinných lidí bojujících za svá práva, proti hladu a nedostatku lékařské péče," zaznělo v jednom z jeho videí, ve kterém loni v létě promlouval k lidu. 

Oscar Pérez.
Oscar Pérez. | Foto: Reuters

Na veřejnosti se objevoval jen výjimečně. Ve společnosti maskovaných spolubojovníků se například loni v létě zúčastnil pochodu v centru Caracasu, kterým lidé uctili památku obětí po zásazích bezpečnostních složek na demonstracích.

Pérez vyzýval venezuelský lid k dalším demonstracím a protestům. Jeho snímky obletěly svět. Tajemný muž se dostal do centra pozornosti a média začala pátrat po jeho minulosti. 

Samozvaný akční hrdina

Pérez prezentoval sám sebe na sociálních sítích jako akčního hrdinu. Sdílel fotografie, na kterých pózoval se zbraněmi, u vrtulníku, při seskoku s padákem nebo při trénování střelby. Začaly se dokonce šířit informace, že ve skutečnosti jde o herce z akčního filmu o elitní policejní jednotce.

Venezuelská média ale uvádějí, že Pérez byl opravdový bývalý elitní policista s 15letou kariérou.

Bojujeme proti zločinecké vládě Venezuely, hlásal Pérez ve videu z loňského roku

Vrtulník útočil na venezuelský nejvyšší soud. Bojujeme proti kriminální vládě, řekl údajný pilot | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 37 minutami

Slovinský premiér odstoupil, vláda nedokázala prosadit své zákony

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy