Venezuelské úřady zadržely pět zahraničních novinářů. To je diktatura, reaguje Chile

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2019 11:26
Venezuelské úřady zadržely pět zahraničních novinářů, kteří v zemi sledovali nynější dramatické dění. Dva další reportéři z Chile byli vyhoštěni, informovala agentura AFP. Autoritářský venezuelský prezident Nicolás Maduro čelí v posledních dnech domácímu i zahraničnímu tlaku, aby odstoupil. To ale odmítá. Minulý týden se během protivládních demonstrací prohlásil za úřadujícího prezidenta šéf opozicí ovládaného parlamentu Juan Guaidó, jehož podporují na dvě desítky zemí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Nemohou zabránit tomu, aby se svět dozvěděl o tom, co se ve Venezuele děje," reagoval na Twitteru Guaidó.

Dva ze zadržených novinářů pocházejí z Francie, dva z Kolumbie a jeden ze Španělska. Poslední tři pracují pro španělskou tiskovou agenturu EFE a přijeli do země z Kolumbie. O jejich zatčení informovala šéfka pobočky EFE ve Venezuele Nélida Fernándezová. S trojicí novinářů EFE byl zadržen i jejich řidič.

Madrid ve čtvrtek požádal o okamžité propuštění čtyřčlenného týmu španělské tiskové agentury. "(Španělská) vláda opakovaně venezuelské úřady žádá, aby respektovaly právní řád, lidská práva a základní svobody, jejichž ústředním prvkem je i svoboda tisku," sdělilo v komuniké španělské ministerstvo zahraničí. Španělský premiér Pedro Sánchez uvedl, že pokud Maduro do neděle nevyhlásí prezidentské volby, zaštítí jako hlavu státu Guaidóa.

Agentura AP uvedla, že z týmu EFE nejprve ve středu zmizel kolumbijský fotograf a posléze si venezuelská tajná služba SEBIN přišla do kanceláře pro dva novináře - Španěla a Kolumbijce. Zadržený řidič je Venezuelan.

Dva Francouzi, kteří pracují pro televizní pořad Le Quotidien, byli zadrženi v úterý, když natáčeli před prezidentským palácem, uvedla AFP s odvoláním na diplomatické zdroje.

Dva Chilany, kteří pracují pro státní televizi TVN, zadrželi v úterý v noci také poblíž prezidentského paláce, drželi je 14 hodin a následně vyhostili ze země, informoval chilský ministr zahraničí Roberto Ampuero. Důvodem jejich zadržení prý bylo, že pracovali v "bezpečnostní zóně", uvedl ministr.

"Tak se chová diktatura. Snaží se zadupat veškerou svobodu tisku," napsal Ampuero na Twitteru.

Venezuelská opozice neuznává legitimitu nového mandátu prezidenta Madura, který začal 10. ledna. Guaidóa, který má v plánu uspořádat nové volby, podporují lidé na masových protivládních demonstracích. Stojí za ním i dvě desítky amerických zemí nebo EU, naopak Rusko, Čína, Írán nebo Turecko podporují Madura. Během protestů proti Madurovi podle OSN zemřely už čtyři desítky lidí, stovky dalších byly zatčeny.

Za krveprolití ve Venezuele budete zodpovědný Vy, vyhrožuje Trumpovi Maduro:

Za krveprolití ve Venezuele budete zodpovědný Vy, vyhrožuje Trumpovi Maduro | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při středečním útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy