Maduro nečekaně navštívil papeže. František slíbil, že zaštítí jednání s opozicí

Zahraničí Zahraničí
25. 10. 2016 11:40
Venezuelský prezident Nicolás Maduro nečekaně ve Vatikánu navštívil papeže Františka. Ten ho vybídl k upřímnému dialogu s opozicí a uklidnění situace v krizí zmítané zemi. Ve stejný den se s velvyslancem Svatého stolce setkali i představitelé opozice. Ti se obávají, že Maduro jen získává čas a oddaluje konání odvolávacího referenda. Ve Venezuele mezitím pokračují pouliční protesty a demonstrace.
Venezuelský prezident Nicolas Maduro.
Venezuelský prezident Nicolas Maduro. | Foto: Reuters

Vatikán/Caracas – Zatímco ve Venezuele probíhají demonstrace a protesty, prezident Nicolás Maduro v pondělí neočekávaně ve Vatikánu navštívil papeže Františka. Ten přislíbil, že zaštítí jednání vlády s opozicí, které se bude konat v neděli na ostrově Margarita v Karibském moři.

Maduro je právě na cestě po blízkovýchodních zemích vyvážejících ropu a do Vatikánu na soukromou schůzku s papežem si odskočil neohlášen.

František ho podle vyjádření Vatikánu vyzval k "upřímnému a konstruktivnímu dialogu s opozicí". Na ten bude dohlížet také Unie jihoamerických národů (UNASUR).

Ve stejný den se velvyslanec Svatého stolce v Argentině Emil Paul Tscherrig setkal i s opozicí, informovala agentura AP.

Šéf opozice Jesus Torrealba však podle BBC zdůraznil, že dialogy nesmí být jen vládní strategií, jak získat více času. Upozornil tak na překážky, které vláda staví do cesty k uspořádání odvolávacího referenda. Pokud bude Maduro ve všelidovém hlasování odvolán až v druhé půli ledna, nahradí ho ve funkci jeho zástupce a nebudou vypsány nové volby.

Další významná opoziční postava – bývalý kandidát na prezidenta Henrique Capriles – odmítla, že by ve Venezuele nějaký dialog vůbec začal. Prezidenta obviňuje ze státního puče a vytváření diktatury.

Pondělní studentské protesty.
Pondělní studentské protesty. | Foto: Reuters

Opozice ovládá od loňských prosincových voleb parlament, orgány vládní a soudní moci jsou ale obsazené Madurovými stoupenci.

Stejně tak i volební komise, která pozastavila proces odvolání prezidenta kvůli vyšetřování údajných podvodů v předchozí etapě shromažďování podpisů za referendum. Parlament v reakci na to ohlásil záměr postavit prezidenta Nicoláse Madura před soud za porušování demokratických procesů v zemi.

Pondělní studentské protesty.
Pondělní studentské protesty. | Foto: Reuters

Obyvatelé Venezuely mezitím pokračují v demonstracích a protestech, ke kterým je opozice nabádá. V zemi zmítané hlubokou ekonomickou krizí lidé trpí hladem a nedostatkem léků. Mnoho z nich viní ze současné situace právě prezidenta.

V pondělí vyšli do ulic San Cristobalu u hranic s Kolumbií stovky studentů. Celostátní demonstrace jsou plánované na středu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy