Maduro nečekaně navštívil papeže. František slíbil, že zaštítí jednání s opozicí

Zahraničí Zahraničí
25. 10. 2016 11:40
Venezuelský prezident Nicolás Maduro nečekaně ve Vatikánu navštívil papeže Františka. Ten ho vybídl k upřímnému dialogu s opozicí a uklidnění situace v krizí zmítané zemi. Ve stejný den se s velvyslancem Svatého stolce setkali i představitelé opozice. Ti se obávají, že Maduro jen získává čas a oddaluje konání odvolávacího referenda. Ve Venezuele mezitím pokračují pouliční protesty a demonstrace.
Venezuelský prezident Nicolas Maduro.
Venezuelský prezident Nicolas Maduro. | Foto: Reuters

Vatikán/Caracas – Zatímco ve Venezuele probíhají demonstrace a protesty, prezident Nicolás Maduro v pondělí neočekávaně ve Vatikánu navštívil papeže Františka. Ten přislíbil, že zaštítí jednání vlády s opozicí, které se bude konat v neděli na ostrově Margarita v Karibském moři.

Maduro je právě na cestě po blízkovýchodních zemích vyvážejících ropu a do Vatikánu na soukromou schůzku s papežem si odskočil neohlášen.

František ho podle vyjádření Vatikánu vyzval k "upřímnému a konstruktivnímu dialogu s opozicí". Na ten bude dohlížet také Unie jihoamerických národů (UNASUR).

Ve stejný den se velvyslanec Svatého stolce v Argentině Emil Paul Tscherrig setkal i s opozicí, informovala agentura AP.

Šéf opozice Jesus Torrealba však podle BBC zdůraznil, že dialogy nesmí být jen vládní strategií, jak získat více času. Upozornil tak na překážky, které vláda staví do cesty k uspořádání odvolávacího referenda. Pokud bude Maduro ve všelidovém hlasování odvolán až v druhé půli ledna, nahradí ho ve funkci jeho zástupce a nebudou vypsány nové volby.

Další významná opoziční postava – bývalý kandidát na prezidenta Henrique Capriles – odmítla, že by ve Venezuele nějaký dialog vůbec začal. Prezidenta obviňuje ze státního puče a vytváření diktatury.

Pondělní studentské protesty.
Pondělní studentské protesty. | Foto: Reuters

Opozice ovládá od loňských prosincových voleb parlament, orgány vládní a soudní moci jsou ale obsazené Madurovými stoupenci.

Stejně tak i volební komise, která pozastavila proces odvolání prezidenta kvůli vyšetřování údajných podvodů v předchozí etapě shromažďování podpisů za referendum. Parlament v reakci na to ohlásil záměr postavit prezidenta Nicoláse Madura před soud za porušování demokratických procesů v zemi.

Pondělní studentské protesty.
Pondělní studentské protesty. | Foto: Reuters

Obyvatelé Venezuely mezitím pokračují v demonstracích a protestech, ke kterým je opozice nabádá. V zemi zmítané hlubokou ekonomickou krizí lidé trpí hladem a nedostatkem léků. Mnoho z nich viní ze současné situace právě prezidenta.

V pondělí vyšli do ulic San Cristobalu u hranic s Kolumbií stovky studentů. Celostátní demonstrace jsou plánované na středu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy