Venezuela zastavila dodávky topného oleje do USA

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
11. 1. 2014 9:16
Venezuela po běsnění hurikánu Katrina dodávala chudým Američanům topný olej zdarma.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York/Caracas - Venezuela zastavila dodávky topného oleje do Spojených států, který od roku 2005 zdarma poskytovala chudým americkým rodinám.

Agentuře AP to sdělil mluvčí americké společnosti Citizens Energy, která každoroční dodávky venezuelského topného oleje v hodnotě půl miliardy dolarů rozdělovala.

Program pomoci venezuelská vláda zahájila po útoku ničivého hurikánu Katrina, který vyřadil značnou část amerických rafinérských kapacit. Tehdejší venezuelský prezident Hugo Chávez darem reagoval na žádost vedoucích představitelů neziskové organizace Citizens Energy. V jejím čele stojí Joseph Kennedy, bývalý kongresman a syn senátora Roberta Kennedyho zavražděného v roce 1968.

V prvním roce dodala Venezuela asi 200 000 nízkopříjmovým americkým rodinám po 740 litrech topného oleje se čtyřicetiprocentní slevou, v dalších letech pak 370 litrů zcela zdarma. Pomoc dostávali lidé žijící ve 25 amerických státech na celém severovýchodě USA, na Aljašce a v části amerického středozápadu.

Podle mluvčího Citizens Energy ale letos topný olej nepřišel, přestože v minulých letech už touto dobou dodávky dorazily. "Upřímně doufáme, že Venezuela bude pokračovat, jak tomu bylo po řadu let za prezidenta Cháveze," uvedl Kennedy v prohlášení.

Chávez ale loni v březnu zemřel a země, která má jedny z největších zásob ropy na světě, každoročně zaznamenává pokles těžby. Mluvčí státní ropné společnosti PDVSA odmítl americkou stížnost komentovat.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy