reklama
 
 

Venezuela: 16 tisíc vražd za rok, obliba Cháveze klesá

26. 8. 2010 11:00
Začala kampaň před parlamentními volbami. Prezidentova strana zřejmě ztratí

Caracas - Kampaň před parlamentními volbami dnes začala ve Venezuele. Zemi, která se díky prezidentovi Hugo Chávezovi těší ve světě značné pozornosti.

Chávez je od svého prvního zvolení prezidentem v roce 1998 považován za praporečníka jakési nové vlny latinskoamerické levice, která se ostře vymezuje proti USA a v ekonomické oblasti prosazuje silný státní sektor.

Podle průzkumů veřejného mínění ale obliba Cháveze ve Venezuele dost klesá. Mohou za to inflace, ekonomická recese a vysoká míra kriminality.

Ústav pro výzkum veřejného mínění Consultores zjistil, že s prezidentem je nyní spokojeno jen šestatřicet procent Venezuelanů.

"Jen za poslední rok ztratil podle našich průzkumů přízeň dvanácti procent obyvatel," tvrdí viceprezident ústavu Saul Cabrera.

Venezuele bohaté na ropu se hospodářsky nedaří, přitom řada jiných latinskoamerických států zažívá ekonomický růst. Venezuelská třicetiprocentní inflace je nejvyšší na západní polokouli.

Podle Cabrery je prezident nadále dost oblíbený mezi nejchudšími vrstvami populace, ale u nižší a střední třídy ztrácí.

Alarmující je stoupající počet vražd. Podle policejních statistik jich v zemi loni bylo téměř 16 tisíc. Volby budou zřejmě vyrovnané a očekává se, že Chávezova Jednotná socialistická strana Venezuely (PSUV) několik křesel ztratí.

Prezident o sobě prohlašuje, že je demokrat a jeho cílem je osvobodit Venezuelu od amerického imperialismu a místní oligarchie. Opozice tvrdí, že používá autoritářské metody a zastrašuje kritické novináře.

Šestapadesátiletý bývalý plukovník strávil většinu života v armádě, prezidentem se stal v roce 1999. Tři roky poté odvrátil pokus o puč. Díky příjmům z ropy realizoval program velkých výdajů na zdravotnictví a školství.

Vyhrál od roku 1998 veškeré volby a referenda s výjimkou jediného hlasování. V referendu v roce 2007 o tom, zda se může ucházet bez omezení o další prezidentské mandáty, řekla většina Venezuelanů ne.

autoři: Zahraničí, Reuters | 26. 8. 2010 11:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama