Venezuela: 16 tisíc vražd za rok, obliba Cháveze klesá

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
26. 8. 2010 11:00
Začala kampaň před parlamentními volbami. Prezidentova strana zřejmě ztratí
Foto: Reuters

Caracas - Kampaň před parlamentními volbami dnes začala ve Venezuele. Zemi, která se díky prezidentovi Hugo Chávezovi těší ve světě značné pozornosti.

Chávez je od svého prvního zvolení prezidentem v roce 1998 považován za praporečníka jakési nové vlny latinskoamerické levice, která se ostře vymezuje proti USA a v ekonomické oblasti prosazuje silný státní sektor.

Podle průzkumů veřejného mínění ale obliba Cháveze ve Venezuele dost klesá. Mohou za to inflace, ekonomická recese a vysoká míra kriminality.

Ústav pro výzkum veřejného mínění Consultores zjistil, že s prezidentem je nyní spokojeno jen šestatřicet procent Venezuelanů.

"Jen za poslední rok ztratil podle našich průzkumů přízeň dvanácti procent obyvatel," tvrdí viceprezident ústavu Saul Cabrera.

Foto: Reuters

Venezuele bohaté na ropu se hospodářsky nedaří, přitom řada jiných latinskoamerických států zažívá ekonomický růst. Venezuelská třicetiprocentní inflace je nejvyšší na západní polokouli.

Podle Cabrery je prezident nadále dost oblíbený mezi nejchudšími vrstvami populace, ale u nižší a střední třídy ztrácí.

Alarmující je stoupající počet vražd. Podle policejních statistik jich v zemi loni bylo téměř 16 tisíc. Volby budou zřejmě vyrovnané a očekává se, že Chávezova Jednotná socialistická strana Venezuely (PSUV) několik křesel ztratí.

Prezident o sobě prohlašuje, že je demokrat a jeho cílem je osvobodit Venezuelu od amerického imperialismu a místní oligarchie. Opozice tvrdí, že používá autoritářské metody a zastrašuje kritické novináře.

Foto: Aktuálně.cz

Šestapadesátiletý bývalý plukovník strávil většinu života v armádě, prezidentem se stal v roce 1999. Tři roky poté odvrátil pokus o puč. Díky příjmům z ropy realizoval program velkých výdajů na zdravotnictví a školství.

Vyhrál od roku 1998 veškeré volby a referenda s výjimkou jediného hlasování. V referendu v roce 2007 o tom, zda se může ucházet bez omezení o další prezidentské mandáty, řekla většina Venezuelanů ne.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy