Velvyslanec: V Texasu zahynuli lidé s českými kořeny

Tereza Šídlová
19. 4. 2013 7:40
Rozhovor s Petrem Gandalovičem před odletem do "českého" města, kde vybuchla továrna
Exploze továrny.
Exploze továrny. | Foto: Reuters

Praha/Washington - Zatím známé oběti devastujícího výbuchu v továrně na hnojiva v americkém Texasu jsou podle českého velvyslance v USA Petra Gandaloviče z větší části lidé s českými kořeny.

Český diplomat míří na místo tragédie, do městečka West, a hodlá krajanům nabídnout pomoc.

"Jde o naše krajany, tudíž bychom se měli podílet na humanitární pomoci… Zcela zničený byl například domov důchodců. Možná je obnova sokolovny či další věci, které budou potřeba," naznačil Gandalovič v rozhovoru s Aktuálně.cz, jak by mohlo Česko pomoct.

Aktuálně.cz: Míříte do města West postiženého výbuchem, jaký máte plán, jak můžete pomoci?

Chci jménem České republiky vyjádřit soustrast a účast s oběťmi a s obyvateli městečka. Také se chci setkat s jeho představiteli, se starostou a se všemi, s nimiž budu moct diskutovat o případné a možné pomoci. Máme finanční prostředky pro případ humanitárních a přírodních katastrof. Je to v USA, takže to bude financovat hlavně stát Texas, ale je potřeba říct, že to jsou naši krajané a že bychom se měli podílet na humanitární pomoci, případně na rozvojové pomoci. Vyjádříme tím sounáležitost s lidmi, kteří se hlásí k českému původu.

A.cz: Máte představu, v jaké konkrétní oblasti může Česko pomoci a jakou částkou?

Zcela zničený byl například domov důchodců… Možná je obnova sokolovny či další věci, které budou potřeba. O částce nechci v tuto chvíli hovořit. Nyní je nejdůležitější vyjádřit soustrast s oběťmi, které tam zahynuly. A je to v rukou ministerstva zahraničních věcí a vlády ČR, já musím zjistit, do jakých projektů by takové prostředky mohly jít.

Kolache v Texasu

Velvyslanec v USA Petr Gandalovič.
Velvyslanec v USA Petr Gandalovič. | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Znáte město West a jeho obyvatele?

Sedmdesát procent rodin tam má české kořeny, starosta se jmenuje Muska. Přímo ve městě žije náš honorární konzul pan Raymonda Snokhouse. To je můj osobní přítel a člověk, který nám nesmírně pomáhá. Byl jsem v městečku West už dříve a vím, že se tam ke svému češství hlásí. Pořádají různé festivaly, když tam přijedete, tak tam uvidíte spoustu nápisů jako ,kolache', hospoda a podobně. Oni jsou na svoji českou minulost a na svoje české předky hrdí.

A.cz: Jaké máte nejnovější informace z místa tragédie?

Zatím je to ve fázi de facto prvních zásahů proti důsledkům výbuchu. Obávám se, že oni sami ještě nevědí. První, co víme, že tam zahynuli hasiči, což byli mladí chlapci z rodin, které mají české kořeny. Zasahovali proti požáru, který tam vypukl jako první, potom přišli o život během výbuchu. Z velké části tedy oběti měly české kořeny.

A.cz: Jaký máte program na místě, s kým se setkáte?

Přiletím do Dallasu, odtud je to 150 kilometrů autem, poté budu ve styku s naším honorárním konzulem, budu se snažit sejít se starostou a předpokládám, že se setkám i s představiteli státu Texas.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy