Velký třesk na trhu s ropou. Česku to spíš prospěje

Martin Novák Martin Novák
23. 10. 2013 7:16
USA v produkci ropy a plynu předstihují Rusko, Čína bude největším dovozcem suroviny
Foto: Reuters

Praha - Přelom tohoto a příštího roku je zároveň velkým přelomem ve světě ropy a zemního plynu. Téměř současně se dějí dvě velké změny.

Díky ještě před několika lety nepředstavitelné těžbě ropy z břidlicových ložisek střídají USA Rusko na pozici největšího světového producenta ropy a zemního plynu dohromady.

Zároveň s tím Spojené státysnižují i svoji závislost na importu ropy ze zahraničí, takže někdy během první poloviny příštího roku se stane Čína největším světovým dovozcem černého zlata.

Foto: Reuters

Podle údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Spojené státy předstihly Rusko poprvé v produkci ropy a plynu letos v červenci. Kdy přesně se stane Čína největším importérem ropy, není jasné.

Podle některých expertů se tak děje právě v těchto týdnech, někteří toto datum posouvají až do poloviny příštího roku. IEA ve své analýze uvádí, že v září Čína dovezla 6,3 milionu barelů ropy, zatímco Spojené státy 6,24 milionu.

Rozrůstající se střední třída i počet automobilů a stále stoupající energetická náročnost života v Číně žene spotřebu vzhůru.

Americký dovoz ropy poklesl za posledních pět let o patnáct procent, dovoz zemního plynu dokonce o třetinu.

Podívejte se na fotografie "americké ropné horečky" v Severní Dakotě:

To jsou fakta, která nahrávají zemím, závislým na dovozu ropy a plynu, jako je Česká republika. Zvýšená americká domácí produkce by měla znamenat stabilnější ceny a jejich udržení na nižší úrovni.

Ztráta amerického trhu

Naopak pro vývozce ropy to dobré zprávy nejsou. Zejména pro Venezuelu, Kanadu nebo Mexiko, které byly a v menší míře stále jsou hlavní dodavatelé suroviny do Spojených států.

Foto: Reuters

Rusko a další vývozce čeká boj o nová odbytiště a globální vliv Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by se mohl snížit. Podle Milana Vaníčka, hlavního analytika J&T Banky a experta na trh s ropou a energiemi, ale nelze čekat žádné závratné zlevnění ropy třeba i pro Českou republiku, protože OPEC nedovolí pokles cen za určitou mez.

"Ano, ta úvaha, že by mělo jít o výhodný vývoj pro státy, které ropu a plyn konzumují a nikoliv produkují, jde správným směrem. Ale nemyslím si, že cenový pokles bude až tak výrazný. Dlouhodobá poptávka po ropě celkově ve světě roste. A když členské státy OPEC uvidí, že ceny ropy se pohybují pro ně dlouhodobě nevýhodně, tak sníží produkci ropy," uvedl Vaníček pro Aktuálně.cz.

Má se Rusko bát?

Profesor Craig Pirrong, ředitel Global Energy Management Institute na univerzitě v Houstonu, očekává negativní scénář pro Rusko.

Foto: Reuters

"Ropný trh je dnes jen jeden globální a výrazně vyšší produkce na kterémkoliv místě planety sníží ceny ku prospěchu konzumentů energie, zákazníků. Pomáhá to rovněž ekonomickému růstu v těchto zemích. Ty zároveň snižují příjmy ostatních velkých producentů ropy, což v řadě případů má důsledky pro domácí i zahraniční politiku. Hlavně v Rusku, kde příjmy z ropy a plynu jsou základem pro udržení podpory domácích elit pro vládu a ruská zahraniční politika bývá agresivnější v dobách, kdy jsou ceny ropy vysoké," uvádí Pirrong.

Nová role Číny

Změny na trhu budou mít geopolitické důsledky zejména pro postavení Číny. Jako hlavní exportér ropy bude mít stále větší zájem na trvalých dodávkách a bezpečnosti dodávek, takže bude chtít hrát ve světě aktivnější, asertivnější roli než doposud.

Foto: Reuters

Naopak zahraniční politika USA bude méně motivovaná snahou zajistit dodávky ropy, například na Blízkém východě, kde ropa dosud patřila vedle podpory Izraele a boje proti terorismu mezi tři hlavní pilíře americké politiky a strategie.

Neznamená to však, že by se Američané bez dovozu ropy nebo plynu úplně obešli.

"Spojené státy nikdy nebudou zcela soběstačné v energii a nikdy ani nebudou patřit mezi největší světové vývozce ropy. Ale lze očekávat, že závislost na zahraničních dodávkách v příštích letech bude nadále klesat," píše se v analýze konzultantské společnosti z Londýna Capital Economics.

Co se týká ropy, nejvíce jí nyní těží Saúdská Arábie (11,7 milionu barelů denně), druhé je Rusko (10,8 milionu barelů denně) a třetí USA (10,3 milionu barelů denně). Spojené státy letos vytěžily více ropy, než dovezly, poprvé od roku 1995.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 6 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 7 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy