Velký krokodýl Jižní Afriky zemřel

lem, ČTK
1. 11. 2006 10:30
Kapské Město - Kvůli krvavé politice a rasistickým postojům mu přezdívali "velký krokodýl". Exprezident Jihoafrické republiky Botha zemřel.
Pieter Willem Botha, poslední bílý prezident Jihoafrické republiky, včera zemřel ve věku 90 let.
Pieter Willem Botha, poslední bílý prezident Jihoafrické republiky, včera zemřel ve věku 90 let. | Foto: Reuters

Pieter Willem Botha stanul v čele jihoafrické vlády v roce 1978, když vystřídal dvanáct let vládnoucího Balthazara Vorstera.

O šest let později byl zvolen prezidentem a funkci premiéra ihned zrušil.

Bothova vláda, začátek konce

Jeho jedenáctiletá vláda byla plná nepokojů, teroristických útoků, sabotáží a dalších násilných akcí, na které Bothova vládnoucí garnitura reagovala jen minimálními změnami.

Infobox

Pieter Willem Botha a Nelson Mandela

FAKTA:

  • Pieter Willem Botha se narodil 12. ledna 1916.
  • Po studiích práv se stal členem a aktivistou bělošské Národní strany.
  • Poprvé byl zvolen do parlamentu v roce 1948 a o deset let později se stal náměstkem ministra vnitra.
  • Byl ministrem pro rozvoj národnostních skupi a pro záležitosti barevného obyvatelstva. V roce 1966 stanul v čele ministerstva obrany.
  • V září 1978 usedl do premiérského křesla a stal se ministrem vnitra.
  • Celých jedenáct let vedl Národní stranu.
  • Je považován za jednoho z vůdců, kteří schválili intervenci do Angoly v roce 1975 a měl podíl na akcích v Namibii, Mosambiku či vpádech do Zimbabwe.
  • Botha byl dvakrát ženatý, měl dva syny a tři dcery.

Během 80. let byla například zavedena další komora parlamentu pro míšence a Indy, která měla ale velmi omezené pravomoci.

V zemi ovšem na rozdíl od předchozích vládců Botha zavedl liberální hospodářské poměry.

Trochu s podivem tak pozdější prezident Nelson Mandela tvrdí, že právě Botha přispěl k pádu apartheidu v zemi na jihu Afriky.

Bezprostřední konec však přišel až s liberálnějším Frederikem Willemem de Klerkem, který nastoupil na Bothovo místo v roce 1989 a propustil z vězení Nelsona Mandelu.

Jeho snaha vyvrcholila o pět let později prvními všerasovými volbami.

Exprezident před komisí

O svém podílu na politice rasové segregace a zejména o aktivitách Státní bezpečnostní rady, která v roce 1985 vyhlásila výjimečný stav v zemi, měl Botha vypovídat před Komisi pravdy a usmíření. 

Ta vyšetřovala zločiny apartheidu za více než třicet let jeho existence.

Protože se Botha před Komisi opakovaně odmítal dostavit, generální prokurátor provincie Východní Kapsko ho předvolal k soudu, který začal v dubnu 1998.

V srpnu pak byl Botha soudem ve městě George odsouzen k jednomu roku vězení podmínečně a pokutě 10 000 randů (asi 1600 dolarů) za pohrdání Komisí.

Následující rok ale vyhrál odvolání proti rozsudku z procedurálních důvodů.

Apartheid, "práce shnilých jablek"

Jeho obhájci tvrdili, že porušování lidských práv za apartheidu byla práce "několika shnilých jablek", a nikoli státu.

Sám Botha Komisi opakovaně nazval "cirkusem" a "honem na čarodějnice" namířeným proti představitelům apartheidu.

"To, co jsem udělal, jsem udělal pro svoji zemi, pro Boha, pro svůj lid a pro všechen lid Jižní Afriky," tvrdil.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy