Velkou colu už si v New Yorku neporučíte, dostane zákaz

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 5. 2012 17:16
Starosta chystá vyhlášku, která kvůli obezitě zakáže prodej velkých slazených nápojů

New York - Nejlidnatější město Spojených států, přezdívané Big Apple, se od zbytku země v lecčems liší.

A brzy má přijít další zvláštnost.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg chce určit, kolik limonády najednou si může zákazník ve městě poručit.

Radnice už proto přichystala vyhlášku zakazující prodej XXL porcí slazených nápojů, čímž chce zatočit s obezitou.

V praxi by to znamenalo, že pokud by někdo v rychlém občerstvení vydal okřídlený rozkaz "Super size me!", dostal by sice pro mnohé Evropany nepochopitelnou porci jídla, ale už ne dost limonády na zapití.

Obsluha by totiž nesměla načepovat víc než 16 uncí slazeného nápoje, což odpovídá necelému půllitru. V takovém objemu se v USA běžně servíruje střední kafe. Tzv. super size odpovídá 1,36 litru.

Za porušení zákazu by hrozila pokuta ve výši 200 dolarů.

"Nadváha je celonárodní problém. Zdravotníci po celých státech jen varovně zdvihají prst a říkají, jak je to strašné, ale nedělají nic. Já jsem se rozhodl konat a myslím, že to je to, co ode mě občané jako od starosty očekávají," cituje deník The New York Times starostu Bloomberga.

Alkoholu se omezení netýká

První podobná vyhláška v celých Spojených státech by mohla začít platit už v březnu příštího roku. Netýkala by se však jen fast foodů, ale i restaurací, kin, nákupních center či stadionů. Prostě všech veřejných prostranství.

New York - město neomezených možností s omezenou nabídkou limonády?
New York - město neomezených možností s omezenou nabídkou limonády? | Foto: Reuters

XXL balení slazených nápojů chce starosta Bloomberg zapovědět i v restauracích, a dokonce i při rozvážení jídla. Velké lahve limonády a ledových čajů by pak zůstaly pouze v nabídce supermarketů.

Omezení se naopak nemá vztahovat na alkoholické a neslazené nápoje, kávu, limonády se sníženým obsahem cukru a mléčné šejky.

Odborníci jsou skeptičtí, výrobci limonád se zlobí

Někteří odborníci jsou skeptičtí. Dokud se prý lidé budou cpát obrovskými porcemi tučných jídel a zajídat to cukrovinkami, na stávající situaci, kdy trpí nadváhou polovina dospělých obyvatel města, se nic nezmění.

Výrobce limonád navrhovaná vyhláška přímo rozezlila a asociace už v podzemce vyvěsila plakáty upozorňující na - podle nich - jasnou nespravedlnost.

"Tyto horlivé návrhy zdravotního odboru města jen odvádějí pozornost od tvrdé práce, kterou je třeba udělat. Skuteční odborníci si musejí sednout a vymyslet, jak s obezitou opravdu bojovat," domnívá se předseda asociace newyorských výrobců nápojů Stefan Friedman.

Obezita je v USA vážným problémem. New York nevyjímaje. Tlustý je tam každý druhý.
Obezita je v USA vážným problémem. New York nevyjímaje. Tlustý je tam každý druhý. | Foto: Reuters

Vyhlášku sice musí ještě odsouhlasit zdravotní výbor. Jeho předseda se už ale nechal slyšet, že ji podpoří, proto zřejmě hladce projde.

Není to první kontroverzní vyhláška, kterou starosta New Yorku prosadil. Zasadil se například o zákaz kouření ve veřejných parcích či vylepování nálepek o hygienických kontrolách v oknech restaurací, které nyní, opět kvůli Bloombergovi, nesmějí používat umělé tuky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy