Velkou Británii sužují záplavy, stovky lidí byly evakuovány, pomáhá i armáda

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 12. 2015 16:17
Stovky lidí musely opustit svůj domov a tisíce lidí zůstaly bez proudu kvůli záplavám, které sužují sever Anglie. Zvlášť zasažená jsou hrabství Lancashire a Yorkshire, kde byly evakuovány řady lidí už v sobotu. V Leedsu řeka Aire zaplavila řadu ulic. Vydatnými dešti rozvodněné toky ale způsobují velké problémy i ve Walesu a ve Skotsku.
Záplavy v severní Anglii.
Záplavy v severní Anglii. | Foto: Reuters

Londýn - Sever Anglie dál sužují velké záplavy, kvůli nimž musely domovy opustit další stovky lidí a tisíce obyvatel postižených míst zůstaly bez proudu. V hrabství Cumbria byla podle listu The Daily Telegraph vyslána na pomoc armáda.

Vydatnými dešti rozvodněné toky ale způsobují velké problémy i ve Walesu a ve Skotsku. Britský premiér Premiér David Cameron slíbil pomoci lidem postiženým "bezprecedentními" povodněmi, jak jen to bude možné.

Zvlášť zasažená jsou hrabství Lancashire a Yorkshire, kde byly evakuovány stovky lidí už v sobotu. V Leedsu řeka Aire zaplavila řadu ulic. Její hladina je o dva metry vyšší než normálně a dál stoupá. V částech centra byl vyhlášen červený, nejvyšší stupeň výstrahy, který znamená nebezpečí ohrožení životů.

Policie vyzvala k evakuaci 300 až 400 obyvatel Yorku, kde se ze břehů vylily řeky Ouse a Foss. I jejich toky mají dál mohutnět. Očekává se, že v pondělí odpoledne bude hladina Ouse vrcholit na více než pěti metrech, tedy vysoko nad letním normálem. V místě soutoku obou řek, které je proti zaplavení obvykle dobře chráněné, se musejí urychleně zvyšovat protipovodňové bariéry.

Premiér David Cameron po zasedání vládního výboru COBRA, který se zabývá mimořádnými situacemi, poděkoval záchranářům a vojákům, jež pomáhají lidem postiženým "nebývalými povodněmi". Oznámil také nasazení dalších vojáků. Cameron vyjádřil rovněž soucit s lidmi zasaženými velkou vodou právě "v tomto období roku". Vláda v následujících letech zvýší investice do protipovodňových opatření, slíbil premiér.

Ministryně životního prostředí Liz Trussová se už nechala slyšet, že kvůli nynější vážné situaci bude potřeba revidovat dosavadní protipovodňová opatření. Uvedla, že na severu Anglie dosáhly srážky "nevídané" úrovně a protipovodňová ochrana byla překonána. Vláda se tím bude muset zabývat. K navýšení investic do opatření chránících obyvatele a jejich majetek před povodněmi vyzvala vládu i opoziční Labouristická stana.

Podle britských meteorologů bude i příští týden na severu Anglie ve znamení vydatných dešťů a silného větru.

 

Právě se děje

Další zprávy