"Velká věc pro americké pracující!" Trump podepsal příkaz o odstoupení od transpacifické smlouvy

ČTK ČTK
23. 1. 2017 18:55
Americký prezident Donald Trump v pondělí podepsal příkaz o odchodu Spojených států z Transpacifického partnerství. Jeho dnešní krok je spíš formální, protože americký Senát TTP neratifikoval. Podle agentury AP experti ani neočekávali, že by horní komora Kongresu TTP ratifikovala, protože mezi Američany panuje obava ze ztráty pracovních míst. Tuto obavu během volební kampaně dával silně najevo i Trump, který odstoupení od smlouvy doprovodil slovy "Velká věc pro americké pracující!".
Donald Trump podepisuje příkaz o odstoupení USA od transpacifické smlouvy.
Donald Trump podepisuje příkaz o odstoupení USA od transpacifické smlouvy. | Foto: Reuters

Washington – Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz o odchodu Spojených států z Transpacifického partnerství (TPP). Obchodní dohodu 12 tichomořských zemí vláda Baracka Obamy uzavřela před rokem, Kongres USA dokument ale ještě neratifikoval.

Trump odstoupení od smlouvy TTP sliboval už během své volební kampaně s tím, že ji nahradí dvoustrannými dohodami. S evropskými partnery hodlá vyjednávat i o Transatlantické obchodní a investiční úmluvě (TTIP) mezi Evropskou unií a USA, vůči níž má výhrady.

Trumpův krok je spíš formální, protože americký Senát TTP neratifikoval. Podle agentury AP experti ani neočekávali, že by horní komora Kongresu TTP ratifikovala, protože mezi Američany panuje obava ze ztráty pracovních míst.

Tuto obavu během volební kampaně dával silně najevo i Trump, který odstoupení od smlouvy doprovodil slovy "Velká věc pro americké pracující!". Před volbami několikrát opakoval, že má velké výhrady i vůči severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) a vůči členství Číny ve Světové obchodní organizaci (WTO). Ubírají prý Američanům pracovní místa.

 

Právě se děje

Další zprávy