Velká sýrová loupež. Rusko jde po pašerácích potravin

Martin Novák Martin Novák
19. 8. 2015 19:10
Rusko přitvrzuje se sankcemi. Likviduje potraviny, zatýká jejich pašeráky a rozšiřuje seznam zemí, na které se embargo vztahuje.
Rusko nepouští do země sýry z Evropské unie.
Rusko nepouští do země sýry z Evropské unie. | Foto: Reuters

Moskva - Ruská policie pozatýkala skupinu pašeráků, která zakázaný kontraband převážela přes Pobaltí do Petrohradu a pak dále do Ruska.

Zadržení nepašovali drogy, zbraně, ani zlato, ale... sýry.

V době, kdy Rusko vyhlásilo embargo na dovoz potravin ze zemí Evropské unie, z USA a Kanady, se i z mléčných výrobků stal "paš".

Podle serveru Lifenews.ru, který má často k dispozici exkluzivní informace přímo od policie, je ve vazbě šest členů gangu.

Ruský buldozer likviduje sýry.
Ruský buldozer likviduje sýry. | Foto: Reuters

Od března převáželi zakázané evropské sýry, skladovali je ve městě Ščelkovo u Moskvy, dávali k nim falešné certifikáty. Odtud pak zboží distribuovali do prodejen, prodali ho údajně v hodnotě více než dvou miliard rublů (skoro tři čtvrtě miliardy korun).

Ruský zákaz dovozu potravin platí od loňského léta, byl reakcí na protiruské sankce EU kvůli válce na Ukrajině.

Policie rovněž objevila 470 tun syřidla, ze kterého skupina sýry vyráběla a pod různým označením je dodávala přes prostředníky do obchodů.

Jedním z prvních viditelných příznaků embarga se ještě loni stalo zmizení italského parmazánu z ruských supermarketů a obchodů.

Moskva v posledních týdnech s dodržováním embarga přitvrdila. Televize odvysílaly záběry buldozerů drtících nepovolené sýry už v první polovině srpna.

Podle mluvčí ruského úřadu pro ochranu spotřebitele Rospotrebnadzor skončí zničené sýry "uložené pod zemí."

Generální prokuratura zřídila takzvanou horkou linku, na které mohou lidé nahlásit podezření na nelegálně dovezené potraviny.

"Bezskrupulózní dodavatelé dovážejí produkty bez kontroly kvality a bez hygienických podmínek, nutných pro jejich převážení a skladování. Tyto výrobky jsou tak nebezpečné pro zdraví občanů," uvádí prokuratura.

Úřady zadržely kromě jiného i zásilku vepřového masa na hranici s Kazachstánem. Maso bylo označené jako export z Brazílie. Inspektoři ale měli podezření, že pochází z některé členské země Evropské unie.

Zatímco dříve ruská vláda tvrdila, že možná některé země ze seznamu vyjme - například Maďarsko nebo Řecko -, děje se spíš opak. Minulý týden rozšířila zákaz dovozu potravin i na Albánii, Černou Horu, Island, a dokonce i maličké Lichtenštejnsko.

Pokud od Nového roku začne platit ekonomická část smlouvy o přidružení Ukrajiny k Evropské unii, rozšíří se zákaz i na Ukrajinu.

Už skoro týden likvidují ruské úřady po nařízení prezidenta Vladimira Putina zakázané potraviny ze Západu. Naposledy rozjížděly buldozery polskou zeleninu a ovoce. Zejména jablka, rajčata a mrkev. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 34 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy