Velká sýrová loupež. Rusko jde po pašerácích potravin

Martin Novák Martin Novák
19. 8. 2015 19:10
Rusko přitvrzuje se sankcemi. Likviduje potraviny, zatýká jejich pašeráky a rozšiřuje seznam zemí, na které se embargo vztahuje.
Rusko nepouští do země sýry z Evropské unie.
Rusko nepouští do země sýry z Evropské unie. | Foto: Reuters

Moskva - Ruská policie pozatýkala skupinu pašeráků, která zakázaný kontraband převážela přes Pobaltí do Petrohradu a pak dále do Ruska.

Zadržení nepašovali drogy, zbraně, ani zlato, ale... sýry.

V době, kdy Rusko vyhlásilo embargo na dovoz potravin ze zemí Evropské unie, z USA a Kanady, se i z mléčných výrobků stal "paš".

Podle serveru Lifenews.ru, který má často k dispozici exkluzivní informace přímo od policie, je ve vazbě šest členů gangu.

Ruský buldozer likviduje sýry.
Ruský buldozer likviduje sýry. | Foto: Reuters

Od března převáželi zakázané evropské sýry, skladovali je ve městě Ščelkovo u Moskvy, dávali k nim falešné certifikáty. Odtud pak zboží distribuovali do prodejen, prodali ho údajně v hodnotě více než dvou miliard rublů (skoro tři čtvrtě miliardy korun).

Ruský zákaz dovozu potravin platí od loňského léta, byl reakcí na protiruské sankce EU kvůli válce na Ukrajině.

Policie rovněž objevila 470 tun syřidla, ze kterého skupina sýry vyráběla a pod různým označením je dodávala přes prostředníky do obchodů.

Jedním z prvních viditelných příznaků embarga se ještě loni stalo zmizení italského parmazánu z ruských supermarketů a obchodů.

Moskva v posledních týdnech s dodržováním embarga přitvrdila. Televize odvysílaly záběry buldozerů drtících nepovolené sýry už v první polovině srpna.

Podle mluvčí ruského úřadu pro ochranu spotřebitele Rospotrebnadzor skončí zničené sýry "uložené pod zemí."

Generální prokuratura zřídila takzvanou horkou linku, na které mohou lidé nahlásit podezření na nelegálně dovezené potraviny.

"Bezskrupulózní dodavatelé dovážejí produkty bez kontroly kvality a bez hygienických podmínek, nutných pro jejich převážení a skladování. Tyto výrobky jsou tak nebezpečné pro zdraví občanů," uvádí prokuratura.

Úřady zadržely kromě jiného i zásilku vepřového masa na hranici s Kazachstánem. Maso bylo označené jako export z Brazílie. Inspektoři ale měli podezření, že pochází z některé členské země Evropské unie.

Zatímco dříve ruská vláda tvrdila, že možná některé země ze seznamu vyjme - například Maďarsko nebo Řecko -, děje se spíš opak. Minulý týden rozšířila zákaz dovozu potravin i na Albánii, Černou Horu, Island, a dokonce i maličké Lichtenštejnsko.

Pokud od Nového roku začne platit ekonomická část smlouvy o přidružení Ukrajiny k Evropské unii, rozšíří se zákaz i na Ukrajinu.

Už skoro týden likvidují ruské úřady po nařízení prezidenta Vladimira Putina zakázané potraviny ze Západu. Naposledy rozjížděly buldozery polskou zeleninu a ovoce. Zejména jablka, rajčata a mrkev. | Video: Reuters
 

Právě se děje

teď

CRIF: V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy