Velká ropná blokáda je tady. Trump úplně odřízne Írán od světa

Martin Novák Martin Novák
29. 4. 2019 14:31
Už jen hodiny zbývají do začátku úplného embarga, které na vývoz íránské ropy vyhlásil americký prezident Donald Trump. Sankce podepsal už loni, ale některým zemím ještě povolil přechodné výjimky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ty končí 1. května. Od tohoto dne bude mít každý, kdo nakupuje íránskou ropu, problém se Spojenými státy. Trump to potvrdil minulý týden s tím, že další odklady nebudou.

Výjimky se týkaly hlavně čtyř zemí, které odebíraly velké množství ropy z Íránu, a dostaly tak čas připravit si náhradní zdroje. Patří mezi ně Turecko, Čína, Indie a Jižní Korea.

Turecký prezident Recep Erdogan dosud tvrdil, že americké restrikce jej nezajímají a jeho země se nechystá kontakty s Íránem zpřetrhat.

V neděli mluvčí ministra zahraničí Hami Aksoy uvedl, že vláda požádala Spojené státy, aby prodloužily možnost nakupovat íránskou ropu pro tureckou společnost Tupras.

Ostřejší rétorika

Čína zatím nereagovala, ale zdroj z amerického ministerstva obchodu sdělil agentuře Reuters, že Číňané s ukončením výjimek museli počítat a o Trumpově chystaném kroku věděli.

"Chápeme, že se jim to nelíbí. Ale musejí postupovat pragmaticky," sdělil nejmenovaný americký představitel.

Čína má dvě možnosti, jak nahradit export z Íránu - buď nákupem ve Spojených státech, nebo Saúdské Arábii.

Přitvrzení sankcí má za následek také ostřejší rétoriku mezi Washingtonem a Teheránem. Íránci tvrdí, že se Trumpovi stejně nepodaří úplně zastavit íránský vývoz, dostat ho na nulu a tím íránské hospodářství poškodit.

"Pod ekonomickým tlakem nebudeme jednat. Rozhovory mezi námi a Američany jsou nyní vyloučené," řekl Kásim Sulejmaní, velitel elitních ozbrojených jednotek al-Kuds, který má velký vliv na zahraniční politiku Íránu.

Íránské hrozby

Velitel amerických sil na Blízkém východě, generál Kenneth McKenzie, varoval Íránce, aby se nepokoušeli v reakci na embargo blokovat pohyb ropných tankerů v Perském zálivu. "Budeme schopni zareagovat adekvátně," odpověděl v Káhiře na otázku, co se stane, když Írán hrozby splní.

Trump loni odstoupil od smlouvy, kterou spolu s Íránem a dalšími čtyřmi zeměmi podepsaly Spojené státy. Dohoda z roku 2015, kterou uzavřela předchozí administrativa Baracka Obamy, předpokládala, že Teherán zastaví svůj jaderný program a výměnou OSN zruší ekonomické sankce uvalené na íránský režim.

Trump ale tvrdí, že dohoda nefungovala a Írán dostatečně neprokázal, že cílem jeho jaderného programu není atomová bomba.

V pondělí americký prezident Donald Trump vyzval členské státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby zvýšily produkci a nahradily výpadek íránské ropy na světovém trhu.

Mírová dohoda s Íránem byla katastrofa, sjednáme lepší, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump kritizoval dohodu s Íránem, kterou sjednala administrativa jeho předchůdce Baracka Obamy. USA prý teď nabídnou lepší. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 21 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy