Velká ropná blokáda je tady. Trump úplně odřízne Írán od světa

Martin Novák Martin Novák
29. 4. 2019 14:31
Už jen hodiny zbývají do začátku úplného embarga, které na vývoz íránské ropy vyhlásil americký prezident Donald Trump. Sankce podepsal už loni, ale některým zemím ještě povolil přechodné výjimky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ty končí 1. května. Od tohoto dne bude mít každý, kdo nakupuje íránskou ropu, problém se Spojenými státy. Trump to potvrdil minulý týden s tím, že další odklady nebudou.

Výjimky se týkaly hlavně čtyř zemí, které odebíraly velké množství ropy z Íránu, a dostaly tak čas připravit si náhradní zdroje. Patří mezi ně Turecko, Čína, Indie a Jižní Korea.

Turecký prezident Recep Erdogan dosud tvrdil, že americké restrikce jej nezajímají a jeho země se nechystá kontakty s Íránem zpřetrhat.

V neděli mluvčí ministra zahraničí Hami Aksoy uvedl, že vláda požádala Spojené státy, aby prodloužily možnost nakupovat íránskou ropu pro tureckou společnost Tupras.

Ostřejší rétorika

Čína zatím nereagovala, ale zdroj z amerického ministerstva obchodu sdělil agentuře Reuters, že Číňané s ukončením výjimek museli počítat a o Trumpově chystaném kroku věděli.

"Chápeme, že se jim to nelíbí. Ale musejí postupovat pragmaticky," sdělil nejmenovaný americký představitel.

Čína má dvě možnosti, jak nahradit export z Íránu - buď nákupem ve Spojených státech, nebo Saúdské Arábii.

Přitvrzení sankcí má za následek také ostřejší rétoriku mezi Washingtonem a Teheránem. Íránci tvrdí, že se Trumpovi stejně nepodaří úplně zastavit íránský vývoz, dostat ho na nulu a tím íránské hospodářství poškodit.

"Pod ekonomickým tlakem nebudeme jednat. Rozhovory mezi námi a Američany jsou nyní vyloučené," řekl Kásim Sulejmaní, velitel elitních ozbrojených jednotek al-Kuds, který má velký vliv na zahraniční politiku Íránu.

Íránské hrozby

Velitel amerických sil na Blízkém východě, generál Kenneth McKenzie, varoval Íránce, aby se nepokoušeli v reakci na embargo blokovat pohyb ropných tankerů v Perském zálivu. "Budeme schopni zareagovat adekvátně," odpověděl v Káhiře na otázku, co se stane, když Írán hrozby splní.

Trump loni odstoupil od smlouvy, kterou spolu s Íránem a dalšími čtyřmi zeměmi podepsaly Spojené státy. Dohoda z roku 2015, kterou uzavřela předchozí administrativa Baracka Obamy, předpokládala, že Teherán zastaví svůj jaderný program a výměnou OSN zruší ekonomické sankce uvalené na íránský režim.

Trump ale tvrdí, že dohoda nefungovala a Írán dostatečně neprokázal, že cílem jeho jaderného programu není atomová bomba.

V pondělí americký prezident Donald Trump vyzval členské státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby zvýšily produkci a nahradily výpadek íránské ropy na světovém trhu.

Mírová dohoda s Íránem byla katastrofa, sjednáme lepší, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump kritizoval dohodu s Íránem, kterou sjednala administrativa jeho předchůdce Baracka Obamy. USA prý teď nabídnou lepší. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy