reklama
 
 

"Rozvod" Británie a Evropské unie běží naplno. Chceme minimalizovat škody, prohlásil Sobotka

Aktualizováno 29. 3. 2017 23:02
reklama
Velká Británie ve středu oficiálně spustila tzv. brexit, tedy odlučování země od zbytku Evropské unie. Předáním dopisu, který už v úterý večer podepsala britská premiérka Theresa Mayová, země oficiálně aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy. Ten spustil dvouletou vyjednávací lhůtu mezi Bruselem a Londýnem. Po jejím uplynutí by mělo Spojené království - ať už s dohodou, nebo bez ní - Evropskou unii opustit. Dění kolem brexitu jsme sledovali živě v online přenosu.

"Rozvod" Británie a Evropské unie běží naplno. Chceme minimalizovat škody, prohlásil Sobotka

reklama
23:00
Aktuálně.cz

Milí čtenáři, končíme naši dnešní online reportáž. Děkujeme za pozornost, další informace k Brexitu přineseme v našem zpravodajství.

19:39
Evropská unie

Nizozemský poslanec Geert Wilders, který vede krajní pravici ve své zemi, dnes psal na twitteru o "historickém okamžiku" a vyzdvihl Británii za to, že "získala svou státní svrchovanost". "Nizozemsko bude následovat (v odchodu) za několik let," předpověděl.

19:38
Velká Británie

Bývalý vůdce UKIP Nigel Farage tvrdí, že se Evropská unie z Brexitu nevzpamatuje. "Jsme první, kteří odcházejí. Je to historické. Teď jsme to my, kdo bere věci do svých rukou," reagoval podle agentury AFP Farage.

18:41
Evropská unie

Verhofstadt rovněž hovořil o možnosti, že rozhovory s Londýnem nakonec vyústí v určité přechodné období upravující vztahy Británie a 27 unijních zemí. Zároveň upozornil, že budoucnost mimo EU nebude pro Brity výhodnější než jejich život v rámci unie - podle Verhoftadta nepůjde o nějakou odvetu či trest ze strany unie, ale o logický důsledek nynějšího britského kroku.

18:40
Evropská unie

Koordinátor europarlamentu pro brexit Guy Verhofstadt na společné tiskové konferenci s Tajanim řekl, že při jednáních bude důležitá jednota všech ostatních 27 unijních zemí. Proto by podle něj měl vyjednávací mandát EU zohledňovat zájmy všech těchto států. Upozornil v této souvislosti na speciální zájem především Irska, které má s Británií pozemní hranici.

17:57
Velká Británie

Europoslanci protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) dnes bouřlivě oslavovali na půdě Evropského parlamentu. Podle agentury AP člen strany Ray Finch rozporcoval velký dort v baru přes ulici u sídla Evropského parlamentu. "Přinášíme zpátky naději, svobodu a spravedlnost pro všechny národy Evropské unie, a začneme ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska," řekl Finch.

17:55
Evropská unie

Úspěšný závěr rozhovorů o podobě odchodu je podle Tajaniho také nutnou podmínkou pro každé budoucí partnerství mezi EU a Británií. Jakékoli jednostranné britské rozhodnutí ovlivňující práva občanů EU ve dvou letech před samotným brexitem by bylo v rozporu se smlouvami, varoval Tajani.

17:54
Evropská unie

Británie bude muset až do svého odchodu z Evropské unie plnit a respektovat všechny závazky plynoucí z jejího členství v unii, prohlásil předseda europarlamentu Antonio Tajani. Prioritou europarlamentu v nastávajících jednáních o brexitu je podle něj zajištění zájmů občanů EU a k tomu je třeba zajistit úspěch férového a průhledného vyjednávání s Londýnem.

Antonio Tajani Nový předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. | Foto: Reuters
16:33

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala ke "spravedlivému a konstruktivnímu" jednání o odchodu Británie z EU. 

Německo se podle ní bude snažit, aby jednání znamenala co nejmenší potíže pro občany EU žijící v Británii. Mnoho Evropanů a Němců zvláště cítí podle kancléřky po hlasování o brexitu obavy o svoji budoucnost. "Německá vláda bude proto intenzívně pracovat na tom, aby dopady (brexitu) na každodenní život těchto lidí byl co nejmenší," uvedla.

16:22
Aktuálně.cz

Členské země Evropské unie tvrdí, že při jednáních o vystoupení Velké Británie z EU budou jednotné a nedovolí Britům vyjednat si speciální výhody.

Co nyní čeká EU a Velkou Británii, vysvětluje Ondřej Houska.

15:48

Britská premiérka Theresa Mayová si má ještě dnes večer volat se svojí polskou kolegyní Beatou Szydlovou.

Bude to jeden z prvních rozhovorů s lídry členských států EU po oficiálním vyhlášení odchodu Británie z EU.

Nejpravděpodobnějším tématem rozhovoru budou podmínky, za jakých bude moci v Británii zůstat necelý milion Poláků, který tam po vstupu Polska do EU v roce 2004 odešel za prací. "Prioritou vlády je zajištění práv Poláků co možná nejširším způsobem," uvádí se v prohlášení polské vlády.

15:37

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka bude odchod Británie z unie těžký pro obě strany. "Tenhle rozvod je špatně pro všechny strany, nemá cenu si nic namlouvat," komentoval pro Aktuálně.cz

"Paní Mayová chce něco jako zónu volného obchodu, ale zároveň říká, že chce nějaký hlubší přístup na evropský trh. A to je, jako kdyby se s vámi žena chtěla rozvést, ale zároveň chtěla mít možnost se kdykoliv vrátit do bytu a vzít si tam, co chce," řekl ministr.

"Já říkám: ne trestat Británii, to v žádném případě, ale zároveň říkám, že ta jednání budou velmi těžká. Je nemyslitelné, aby si Británie vyjednala podmínky, které by ji zajišťovaly lepší postavení, než jako členské zemi EU. O tom je zbytečné se bavit, její postavení bude daleko horší," dodal.

15:27

Podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda bude brexit Brity bolet.

"Myslím, že to bude pro Brity bolestivé," řekl Hollande. Vyslovil také názor, že takzvaný brexit "donutí Evropu posunout se vpřed, pravděpodobně různou rychlostí".

14:55
Aktuálně.cz

Pokud se Británie a EU nedohodnou do dvou let, může nastat chaos na finančních trzích, varuje Berlín ve studii, kterou cituje deník Handelsblatt.

Británie se s Bruselem už nyní pře o výši závazků, které musí zaplatit, nebo o způsob regulace finančních služeb. Brexit ohrozí britské farmáře i výstavbu tamních jaderných elektráren.

Více si přečtěte v článku Martina Ehla: Šest problémových bodů vyjednávání brexitu: Londýn nebude chtít zaplatit 60 miliard eur, v obraně spolupráci nepřeruší

14:50
Donald Tusk

Dnešní projev předsedy Evropské rady Donalda Tuska je k přečtení zde.

14:36
Evropská unie

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v Británii. Novinářům to řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Prioritou je také udržení obchodních vztahů, aby nebyl ohrožen export a pracovní místa, dodal.

"Pokud jde o naše priority, jednoznačně je to obhajoba zájmů našich občanů, kteří ve Velké Británii pracují a žijí. My si nepřejeme, aby o svá práva přišli," řekl Sobotka novinářům.

14:32
Aktuálně.cz

Za jednou z největších událostí v britské poválečné historii - vystoupením Velké Británie z EU - stojí nenápadných 262 slov. Tzv. článek 50 Lisabonské smlouvy o Evropské unii dává jednotlivým státům možnost ze společenství vystoupit. Jak bude ale "rozvodové řízení" Británie s EU v praxi vypadat? Řada evropských politiků v tom nemá úplně jasno. Přečtěte si přehledně.

14:24
Twitter

…a část druhá.

14:24
Twitter

Dopis, kterým Britové oznámili, že se s unií za dva roky rozloučí. První část…

14:20
Twitter

"Už teď se nám stýská," vzkázal Britům na závěr svého projevu předseda Evropské rady Donald Tusk.

autoři: Josef Pazderka, Kateřina Vítková, Martin Novák, Simona Fendrychová, Hana Vařáková, Zahraničí | 29. 3. 2017 9:01

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama