Londýn/Stockholm - Británie chystá opatření, jimiž chce omezit přístup k sociálním dávkám pro nezaměstnané z řad evropských imigrantů.
Stát tak přestane poskytovat podporu v nezaměstnanosti po šesti měsících, pokud žadatelé neprokážou, že práci aktivně hledají. V Evropě vyvolal tento záměr již rozporné reakce.
Švédský premiér Fredrik Reinfeldt záměr kritizoval. "Myslím si, že je to nešťastný plán."
"Věřím v Evropu, která má být otevřená, v níž máme svobodu pohybu a kde bychom si spíš měli klást otázku, jak zařídit, aby se lidé, kteří se sem stěhují, lehce uplatnili na pracovním trhu," reagoval Reinfeldt podle agentury AFP.
Naopak francouzští pravicoví radikálové ze strany Národní fronta naopak britský plán uvítali.
Imigranti už jsou prý neúnosně drazí
Podle místopředsedy strany Louise Aliota už jsou neúnosné náklady, které pro evropské státy imigrace představuje.
"V době, kdy nezaměstnanost narůstá a deficity se prohlubují, je stále naléhavější uskutečnění národních priorit v oblasti zaměstnanosti, bydlení, sociálních služeb a také zdravotnictví," řekl Aliot.
Nový britský plán představil v pondělí premiér David Cameron, který připomněl, že Británie "má bezplatný systém národního, a nikoliv mezinárodního zdravotnictví".
Imigranti ze zemí mimo Evropskou unii by si podle jeho představ navíc měli nejprve platit soukromé pojištění, aby získali nárok na veřejné zdravotní pojištění.
Reinfeldt dnes prohlásil, že Švédsko, které se otevřelo imigrantům například z Rumunska a Bulharska, nezaznamenalo nárůst počtu osob, které by usilovaly o zneužití švédského sociálního systému.
Britský tisk Cameronův plán dal do souvislosti s obavami v západní Evropě před přílivem rumunských a bulharských občanů, kteří už nebudou od roku 2014 čelit pracovním omezením.