Velká Británie se vzpamatovává z řádění bouře Dennis. Silné deště očekává i Francie

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 2. 2020 15:23
Británie se druhý den potýká se záplavami a komplikacemi v dopravě po vydatných deštích, které v neděli přinesla bouře Dennis.
Následky bouře Dennis ve Velké Británii.
Následky bouře Dennis ve Velké Británii. | Foto: Reuters

Výstrahy kvůli velké vodě v pondělí ráno dál platily na více než 300 místech v zemi, v pěti případech meteorologové označili situaci za životu nebezpečnou a hladiny některých řek dopoledne stále stoupaly. Agentura AP informovala, že v Německu nejméně devět lidí utrpělo zranění při dopravních nehodách spojených s extrémním počasím.

Britské ostrovy Dennis naplno zasáhl v neděli. V Aberdaronu na západním pobřeží Walesu naměřili rychlost větru 146 kilometrů v hodině, zatímco na mnoha místech v Anglii o víkendu spadl dvojnásobek srážek oproti průměru pro celý měsíc únor. Bouře způsobila chaos v silniční i železniční dopravě, vyžádala si zrušení stovek letů a nejméně jednu oběť.

Tragickou bilanci pravděpodobně rozšíří žena z hrabství Worcestershire, po níž záchranáři začali pátrat už v neděli. Po noční přestávce vynucené "krajně náročnými" podmínkami operace pokračovala. "Avšak bohužel… se domníváme, že už nyní jde o hledání (těla) spíše než o záchrannou operaci," citovala zpravodajská společnost BBC z policejního prohlášení.

I v nočních hodinách nicméně záchranáři evakuovali obyvatele zaplavených domů a vláda následně opět aktivovala systém čerpání krizové finanční pomoci. BBC na svém webu celý den zveřejňovala fotografie zatopených silnic, železnic, budov či pozemků, zatímco od úřadů přicházela varování, že hladiny některých řek mohou ještě do úterka stoupat, přestože déšť již ustal.

"Bezprecedentní" záplavy podle místní vládní agentury pro životní prostředí zažívá Wales, velmi vážně zasaženo je také povodí řeky Severn nebo sever Anglie. "Je mi 53 a nikdy jsem nic podobného neviděl," řekl BBC fotograf Nick Evans ve východoanglickém městečku Hereford.

Kvůli novým potížím se opět objevují otázky ohledně investic vlády do údajně zanedbávaných protipovodňových opatření. Nový ministr životního prostředí George Eustice dnes hovořil o miliardách liber vyhrazených na tento účel pro následující roky, zatímco v neděli při návštěvě regionu Yorkshire konstatoval, že vláda "nemůže ochránit všechny".

"Bohužel stále častěji čelíme těmto extrémním projevům počasí. U této konkrétní bouře jsou dopady znát po celé zemi, protože přišla těsně po jiných bouřkách a půda už byla nasáklá," řekl ministr stanici BBC. Jen před týdnem Británii zasáhla ničivá bouře Ciara, která napáchala škody i v řadě dalších evropských zemí.

Bouře Dennis se podobně jako Ciara z ostrovů přesouvala na východ, přičemž působila problémy ve Francii, Německu, Skandinávii i v Pobaltí.

Na německých silnicích podle AP při nehodách souvisejících s počasím utrpělo zranění nejméně devět osob, z toho část vážná. Do spadlého stromu narazil také příměstský vlak se 67 pasažéry, nikomu se ale nic nestalo. Už podruhé za tento měsíc se pak ocitl pod vodou rybí trh v Hamburku.

Ve Francii dnešní předpověď rovněž hlásila silný déšť a vítr, meteorologická služba ovšem vydávala pouze výstrahy nejnižšího, žlutého stupně. Už v neděli večer se kvůli bouři ocitlo bez elektřiny na 45.000 francouzských domácností, přičemž do rána bilance klesla na zhruba 20.000 odběratelů. Komplikace zasáhly i železniční dopravu, například stovkám pasažérů rychlovlaku TGV z Nantes do Paříže se v neděli kvůli spadlému stromu cesta protáhla na přibližně 15 hodin, uvedla televize BFM TV.

Výpadky proudu a dopravní omezení postihly v souvislosti se zimní bouří také nejsevernější státy Evropy, píše AP. Několik silnic a horských průsmyků bylo uzavřeno v Norsku, kam také přestaly jezdit některé trajekty z Dánska. Stovky domácností bez elektřiny byly hlášeny také z Estonska.

 

Právě se děje

Další zprávy