"Lidé mluví o druhé světové válce." Britové se bojí brexitu a dělají si zásoby jídla

Simone Radačičová Simone Radačičová
21. 10. 2018 12:00
Ať už jde o konzervy sardinek, nebo pytlíky těstovin, někteří Britové si v posledních měsících dělají zásoby trvanlivých potravin. Velká Británie totiž už příští rok v březnu vystoupí z Evropské unie. Zatím se ale Londýn a Brusel nedohodly na podmínkách odchodu a roste pravděpodobnost "divokého" brexitu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Londýn - Šestatřicetiletá Nevine Mannová z britského Cornwallu nakoupila zásoby potravin, které její pětičlenné rodině vystačí na několik týdnů. Poličky má naplněné těstovinami, rýží nebo kuskusem. Léky uložila do plastových nádob.

Mannová se nepřipravuje na žádnou přírodní katastrofu nebo třeba hrozbu jaderné války, poznamenává americký list New York Times. Má strach, že se Velká Británie s Evropskou unií nedohodne na podmínkách "rozvodu" a pak bude následovat chaos.

"Lidé mluví o druhé světové válce a přídělovém systému," svěřila se. "Také mluví o výpadcích elektřiny v 70. letech a o tom, jak se energie přerozdělovala."

Velká Británie vystoupí z Evropské unie už v březnu příštího roku. Zatím se ale nepodařilo Londýnu a Bruselu dohodnout na podmínkách, za kterých odejde. Čas ubývá a na ostrovech se stále častěji skloňuje možnost takzvaného divokého, tvrdého brexitu.

Pokud se opravdu nedohodnou, po odchodu přestanou platit veškerá dosavadní pravidla mezi Británií a EU. A to bude pro obchod rána. Británie například dováží třetinu svých potravin z EU. Zboží mířící na britské ostrovy by ale nově podléhalo clům a kontrolám. V přístavech a na hranicích se budou tvořit dlouhé fronty.

"To samozřejmě znamená, že fronty se budou tvořit v Calais a v každém evropském přístavu, odkud proudí zboží a lidé z Velké Británie," prohlásila nedávno francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová.

Žádnou paniku!

Britská vláda vedená premiérkou Theresou Mayovou opakovaně zdůrazňuje, že Britové nemají žádné důvody k obavám, nebo dokonce k panice. Mayová stále doufá, že se jí nakonec podaří dohodu s EU uzavřít.

I kdyby se to ale povedlo, tak dohodu musí ještě schválit britský parlament. A není jisté, jak se k návrhu postaví Mayové Konzervativní strana, ve které se přou zastánci "tvrdého" brexitu s jeho odpůrci.

Britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost varuje, že odchod bez dohody by mohl vést k nedostatku některého zboží nebo k vyšším cenám. Podle něj je ale jen velmi těžké odhadnout přesný dopad divokého brexitu, protože pro tuto situaci neexistuje žádný precedent.

Podobně jako Mannová si tak zásoby dělají i další nejistí Britové. Britský list The Guardian před časem vyzval čtenáře, aby sdíleli svůj postoj k brexitu a "křečkování". Ze zhruba 300 čtenářů si už více než polovina dělá zásoby.

Vůbec nejčastěji Britové skupují zboží s dlouhou dobou spotřeby, jako je mouka, olivový olej, těstoviny, rýže, káva, mléko v prášku a konzervy rajčat nebo sardinek. Někteří čtenáři pak mají zásoby i čokolády nebo léků. V tomto případě jde nejčastěji o běžné přípravky proti bolesti nebo alergiím.

Možná dohoda bude, ale bojíme se

"Vždy když jdu do supermarketu, což je dvakrát až třikrát týdně, tak nakupuji dvojnásobnou dávku položek, které dlouho vydrží. Zatím jsem nakoupil hlavně věci v konzervách - různé typy fazolí, tuňáka, sardinky, krájená rajčata. A k tomu také naložené olivy, papriky a hodně těstovin. Plánuji, že utratím asi 100 liber každý měsíc za extra nákupy, dokud nebudeme vědět, co se stane v březnu," uvedl pětatřicetiletý Adam Roberts z Leedsu.

"Mám velké obavy z toho, že brexit bude bez dohody, i když si na druhou stranu uvědomuji, že šance, že to tak nakonec skončí, je jen malá," dodává.

A podobně jsou na tom i další Britové. "Mám krabice rajčatového protlaku a tuňáka, naloženou mrkev, rýži, těstoviny, polévky, naložené ovoce, bylinky, koření i lahve s vodou. Také mám hodně žárovek, sirek, svíček nebo přípravků na první pomoc a běžná léčiva," vypočítává čtenář Guardianu Thomas ze západoanglického Shrewsbury.

"I když se po brexitu nic nestane, tak je praktické mít zásoby jídla v konzervách na měsíc nebo dva pro případ, kdyby třeba hodně nasněžilo jako loni nebo kdyby člověk onemocněl či přišel o práci," dodává další pohled.

Video: Reklamní agentura připravila vtipnou písničku o brexitu

Reklamní agentura připravila vtipnou písničku o brexitu. | Video: Droga5 London
 

Právě se děje

Další zprávy