Velitelství NATO pro rychlé přesuny vznikne v jihoněmeckém Ulmu, další bude ve Spojených státech

ČTK ČTK
21. 3. 2018 0:34
Jeho úkolem bude zajišťovat otevřené a bezpečné komunikační linie a dopravní trasy mezi Severní Amerikou a Evropou.
Bundeswehr.
Bundeswehr. | Foto: Reuters

Berlín - Nové velitelství NATO pro rychlé přesuny jednotek a vojenského materiálu vznikne ve městě Ulm na jihu Německa. S odvoláním na německé ministerstvo obrany o tom informovala agentura DPA. Podle ní chystá NATO posilování svých struktur, protože považuje politiku Ruska za agresivní.

Oficiální rozhodnutí o výběru Ulmu se očekává na červnovém setkání aliančních ministrů obrany. Německo pro umístění velitelství zvažovalo i lokality poblíž Bonnu a Kolína nad Rýnem, kde se nachází některé významné orgány bundeswehru.

Volba ale padla na Ulm, protože tam již sídlí Mnohonárodní společné velitelství, které může v krizích posloužit účelům NATO, EU i OSN. Ulm tedy nabízí synergické efekty, řekl podle agentury Reuters státní tajemník ministerstva obrany Peter Tauber.

Nové velitelství má v případě konfliktu urychlit přesuny vojáků v Evropě. Současně se plánuje vybudování dalšího centra ve Spojených státech. Jeho úkolem bude zajišťovat otevřené a bezpečné komunikační linie a dopravní trasy mezi Severní Amerikou a Evropou. Obě střediska by podle aliance mohla přinést stovky nových služebních míst.

NATO své struktury v uplynulých desetiletích - v době uvolňování napětí - výrazně zredukovalo. Po konci studené války měla aliance na desítkách velitelstvích přes 22.000 vojáků, nyní na zbylých sedmi pracuje asi 7000 lidí. NATO se v minulých letech soustředilo především na expediční operace, jako byla ta v Afghánistánu.

Alianci ale stále více zneklidňují kroky Ruska, jako je anexe Krymu, podpora proruských separatistů na východě Ukrajiny a narušování vzdušného prostoru členů NATO. Aliance již proto v Polsku a pobaltských státech rozmístila tisíce svých vojáků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Německo podle kancléře Scholze zvažuje, jestli zatím nezachová jaderné elektrárny

Německo zvažuje, zda má smysl ponechat své tři poslední jaderné elektrárny ještě v provozu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil kancléř Olaf Scholz. Německo původně plánovalo odstavit reaktory na konci letošního roku, čímž by země definitivně zastavila výrobu energie z jádra. Kvůli energetické krizi vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu ale řada politiků včetně těch vládních požaduje pozdější odchod od nukleární energetiky.

Scholz na úvod konference řekl, že největší výzvou nejen pro Německo zůstává ruský vpád na Ukrajinu a jeho dopady. "Hlavním cílem vlády je nezávislost Německa na fosilních zdrojích energie," řekl s tím, že důvody jsou ekologické i bezpečnostní. Kvůli válce jsou nyní nejisté dodávky ruského plynu do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy