Velitelství NATO pro rychlé přesuny vznikne v jihoněmeckém Ulmu, další bude ve Spojených státech

ČTK ČTK
21. 3. 2018 0:34
Jeho úkolem bude zajišťovat otevřené a bezpečné komunikační linie a dopravní trasy mezi Severní Amerikou a Evropou.
Bundeswehr.
Bundeswehr. | Foto: Reuters

Berlín - Nové velitelství NATO pro rychlé přesuny jednotek a vojenského materiálu vznikne ve městě Ulm na jihu Německa. S odvoláním na německé ministerstvo obrany o tom informovala agentura DPA. Podle ní chystá NATO posilování svých struktur, protože považuje politiku Ruska za agresivní.

Oficiální rozhodnutí o výběru Ulmu se očekává na červnovém setkání aliančních ministrů obrany. Německo pro umístění velitelství zvažovalo i lokality poblíž Bonnu a Kolína nad Rýnem, kde se nachází některé významné orgány bundeswehru.

Volba ale padla na Ulm, protože tam již sídlí Mnohonárodní společné velitelství, které může v krizích posloužit účelům NATO, EU i OSN. Ulm tedy nabízí synergické efekty, řekl podle agentury Reuters státní tajemník ministerstva obrany Peter Tauber.

Nové velitelství má v případě konfliktu urychlit přesuny vojáků v Evropě. Současně se plánuje vybudování dalšího centra ve Spojených státech. Jeho úkolem bude zajišťovat otevřené a bezpečné komunikační linie a dopravní trasy mezi Severní Amerikou a Evropou. Obě střediska by podle aliance mohla přinést stovky nových služebních míst.

NATO své struktury v uplynulých desetiletích - v době uvolňování napětí - výrazně zredukovalo. Po konci studené války měla aliance na desítkách velitelstvích přes 22.000 vojáků, nyní na zbylých sedmi pracuje asi 7000 lidí. NATO se v minulých letech soustředilo především na expediční operace, jako byla ta v Afghánistánu.

Alianci ale stále více zneklidňují kroky Ruska, jako je anexe Krymu, podpora proruských separatistů na východě Ukrajiny a narušování vzdušného prostoru členů NATO. Aliance již proto v Polsku a pobaltských státech rozmístila tisíce svých vojáků.

 

Právě se děje

Další zprávy