Vědí, co se vám zdá. Japonci umějí přečíst lidské sny

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 4. 2013 23:30
Badatelé poznali, o čem se lidem zdá, podle toho, které části mozku byly aktivní

Tokio - Japonci našli způsob, jak přečíst a zaznamenat lidské sny.

Posloužila jim k tomu magnetická rezonance (MRI).

Experti z laboratoře počítačové neurovědy v západojaponském Kjótu sledovali tři dobrovolníky a pomocí MRI u nich určili, která část mozku byla aktivní v prvních okamžicích jeho spánku.

Poté spícího vzbudili a zeptali se ho, jaké obrazy ve snu viděl. Tento proces vědci opakovali u každého pozorovaného dvěstěkrát. Odpovědi pak srovnali s mapami mozku vytvořenými magnetickou rezonancí.

Z výsledků odborníci sestavili tabulku mozkových aktivit a odpovídajících objektů různých kategorií (knihy, osoby, jídlo, nábytek nebo vozidla) spatřených ve snech. Experti sdělili, že se jim následně podařilo uhodnout sny vybraných dobrovolníků s šedesátiprocentní přesností.

Své závěry Japonci zveřejnili v odborném magazínu Science.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Již dlouho se lidstvo zajímá o sny, ale doposud znal jejich obsah jen ten, komu se zdály," řekl vedoucí výzkumného týmu Jukijasu Kamitani. "Nám se teď povedlo odvodit obsah snů z mozkové aktivity ve spánku tak, že se tyto výsledky shodovaly s výpovědí sledovaných osob," dodal.

Mark Stokes, který se zabývá kognitivní neurovědou na Oxfordské univerzitě, označil japonský výzkum za "vzrušující" projekt, jenž lidstvo přibližuje ke strojům na čtení snů.

"Takový vynález je ještě hodně vzdálený, ale v podstatě není důvod, proč by nemohl fungovat. Problémem je, jak vytvořit systematické mapování činnosti mozku a snů. I kdyby se to však podařilo, nefungoval by ten systém pro každého jedince," citoval Stokese zpravodajský server BBC News.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy