Vedení KLDR potrestalo místní představitele kvůli ničivým dopadům tajfunu Maysak

ČTK ČTK
5. 9. 2020 15:23
Vedení Severní Koreje potrestalo lokální představitele za nezvládnutí příprav na tajfun Maysak. Místní deník Rodong sinmun napsal, že si bouře vyžádala desítky mrtvých nebo zraněných, přesný údaj ale nezveřejnil. Maysak zasáhl Korejský poloostrov ve středu a ve čtvrtek a provázel ho velmi silný déšť. Příští týden poloostrov zasáhne pravděpodobně další bouře Haishen, která se blíží k Japonsku.
V Jižní Koreji (snímek pochází odtud) za sebou Maysak zanechal dva mrtvé a v Pusanu kvůli němu muselo být do provizorních přístřeší evakuováno 2200 lidí.
V Jižní Koreji (snímek pochází odtud) za sebou Maysak zanechal dva mrtvé a v Pusanu kvůli němu muselo být do provizorních přístřeší evakuováno 2200 lidí. | Foto: Reuters

Podle severokorejského deníku, který vydává vládní Korejská strana práce, se představitelé neřídili stranickými pokyny, neoznačili nejvíce ohrožené budovy a nesplnili přesně evakuační nařízení. "Bylo přijato rozhodnutí uvalit přísné stranické, administrativní i právní sankce na ty, kdo nesou za oběti odpovědnost," napsal Rodong sinmun.

KLDR dosud o následcích bouře neinformovala a zpráva stranického deníku je první oficiální vyjádření. V Pchjongjangu před tajfunem odstranili billboardy a podepřeli stromy u silnic. Nejvíce škod ale živel napáchal ve východní provincii Kangwondo a jejím středisku Wonsanu.

Agentura AFP citovala severokorejského uprchlíka An Čchan-ila, podle něhož má potrestání místních představitelů odvrátit pozornost od odpovědnosti vedení země. "Dává se tím najevo, že (vůdce) Kim Čong-un nikdy nechybuje a že způsobené škody jsou důsledkem toho, že níže postavení neplní jeho pokyny," tvrdil An.

U Japonska ztroskotala loď s dobytkem

V Jižní Koreji za sebou Maysak zanechal dva mrtvé a v Pusanu kvůli němu muselo být do provizorních přístřeší evakuováno 2200 lidí.

Maysak postihl také jih Japonska, kde se při něm zranilo několik desítek lidí a byl přerušen proud do tisíců domácností. U japonských břehů ztroskotala nákladní loď převážející téměř šest tisíc kusů dobytka. Z její 43členné posádky se našli zatím jenom tři námořníci, z nichž dva jsou naživu a jeden zemřel.

K oblasti se nyní blíží další tajfun Haishen, kvůli němuž byly pátrací operace po zbytku posádky přerušeny.

Podle japonských meteorologů Haishen do neděle zasáhne ostrov Okinawa, odkud bude pokračovat k ostrovu Kjúšú. Už nyní ho doprovází vichr o rychlosti 180 kilometrů za hodinu a podle meteorologické služby se mají lidé připravit na vlnobití a vítr ještě předtím, než tajfun udeří na pevninu. Podle výpočtů se bude vichr pohybovat směrem ke Korejskému poloostrovu, který by mohl zasáhnout v úterý.

Jošihisa Nakamoto z japonské meteorologické služby řekl, že mu dělá starosti, že lidé z obav před koronavirem odmítají opustit domovy a evakuovat se. "Neměli byste se kvůli tomuto strachu bát vyjít ven," řekl a upozornil, že v evakuačních centrech se počítá s dodržením odstupu vyžadovaného kvůli koronaviru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy