Vedení KLDR potrestalo místní představitele kvůli ničivým dopadům tajfunu Maysak

ČTK ČTK
5. 9. 2020 15:23
Vedení Severní Koreje potrestalo lokální představitele za nezvládnutí příprav na tajfun Maysak. Místní deník Rodong sinmun napsal, že si bouře vyžádala desítky mrtvých nebo zraněných, přesný údaj ale nezveřejnil. Maysak zasáhl Korejský poloostrov ve středu a ve čtvrtek a provázel ho velmi silný déšť. Příští týden poloostrov zasáhne pravděpodobně další bouře Haishen, která se blíží k Japonsku.
V Jižní Koreji (snímek pochází odtud) za sebou Maysak zanechal dva mrtvé a v Pusanu kvůli němu muselo být do provizorních přístřeší evakuováno 2200 lidí.
V Jižní Koreji (snímek pochází odtud) za sebou Maysak zanechal dva mrtvé a v Pusanu kvůli němu muselo být do provizorních přístřeší evakuováno 2200 lidí. | Foto: Reuters

Podle severokorejského deníku, který vydává vládní Korejská strana práce, se představitelé neřídili stranickými pokyny, neoznačili nejvíce ohrožené budovy a nesplnili přesně evakuační nařízení. "Bylo přijato rozhodnutí uvalit přísné stranické, administrativní i právní sankce na ty, kdo nesou za oběti odpovědnost," napsal Rodong sinmun.

KLDR dosud o následcích bouře neinformovala a zpráva stranického deníku je první oficiální vyjádření. V Pchjongjangu před tajfunem odstranili billboardy a podepřeli stromy u silnic. Nejvíce škod ale živel napáchal ve východní provincii Kangwondo a jejím středisku Wonsanu.

Agentura AFP citovala severokorejského uprchlíka An Čchan-ila, podle něhož má potrestání místních představitelů odvrátit pozornost od odpovědnosti vedení země. "Dává se tím najevo, že (vůdce) Kim Čong-un nikdy nechybuje a že způsobené škody jsou důsledkem toho, že níže postavení neplní jeho pokyny," tvrdil An.

U Japonska ztroskotala loď s dobytkem

V Jižní Koreji za sebou Maysak zanechal dva mrtvé a v Pusanu kvůli němu muselo být do provizorních přístřeší evakuováno 2200 lidí.

Maysak postihl také jih Japonska, kde se při něm zranilo několik desítek lidí a byl přerušen proud do tisíců domácností. U japonských břehů ztroskotala nákladní loď převážející téměř šest tisíc kusů dobytka. Z její 43členné posádky se našli zatím jenom tři námořníci, z nichž dva jsou naživu a jeden zemřel.

K oblasti se nyní blíží další tajfun Haishen, kvůli němuž byly pátrací operace po zbytku posádky přerušeny.

Podle japonských meteorologů Haishen do neděle zasáhne ostrov Okinawa, odkud bude pokračovat k ostrovu Kjúšú. Už nyní ho doprovází vichr o rychlosti 180 kilometrů za hodinu a podle meteorologické služby se mají lidé připravit na vlnobití a vítr ještě předtím, než tajfun udeří na pevninu. Podle výpočtů se bude vichr pohybovat směrem ke Korejskému poloostrovu, který by mohl zasáhnout v úterý.

Jošihisa Nakamoto z japonské meteorologické služby řekl, že mu dělá starosti, že lidé z obav před koronavirem odmítají opustit domovy a evakuovat se. "Neměli byste se kvůli tomuto strachu bát vyjít ven," řekl a upozornil, že v evakuačních centrech se počítá s dodržením odstupu vyžadovaného kvůli koronaviru.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy