Vedení CIA se chopil Petraeus, nechce ji militarizovat

Reuters Reuters, Václav Viták
6. 9. 2011 16:32
Vysloužilý generál dělá vše pro to, aby proti sobě lidi v CIA nepopudil
David Petraeus skládá přísahu do rukou viceprezidenta Joe Bidena
David Petraeus skládá přísahu do rukou viceprezidenta Joe Bidena | Foto: Reuters

Washington - Bývalý velitel amerických sil v Afghánistánu generál David Petraeus v úterý složil přísahu jako nový ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Jeho předchůdce Leon Panetta se v červenci stal novým ministrem obrany v administrativě prezidenta Baracka Obamy.

Petraeus ještě pořádně nedosedl do křesla nového šéfa tajné služby a již se množí obavy, že po jeho nástupu dojde k militarizaci této agentury. Generál ale dělá vše pro to, aby tyto obavy rozptýlil.

Zkušený polní velitel, který se navíc pyšní doktorátem z Princetonu, minulý týden po 37 letech služby svlékl vojenskou uniformu a odešel dobrovolně do výslužby, přestože tím nástup do jeho nové funkce nebyl podmíněn.

Nechává v armádě také tým svých vojenských poradců a expertů. V Langley si chce vybudovat nový z pracovníků CIA a lidí, kteří nepůsobili v armádě.

V červnu na slyšení v Kongresu, které ho potvrdilo do místa ředitele CIA, prohlásil: "Kromě toho nemám v plánu vzít si svůj vojenský mozkový trust s sebou do agentury. Působí v ní rozhodně řada pozoruhodně zdatných lidí."

Dvojí pohled na Afghánistán

Vysloužilý generál si ale do agentury přinese svůj pohled na situaci v Afghánistánu, který se s názorem analytiků CIA rozchází.

Spolu s ostatními nejvyššími americkými veliteli se domnívá, že válka v Afghánistánu se v zásadě ubírá správným směrem a že Tálibán ztratil iniciativu.

CIA ale hodnotí věc velmi odlišně. Agentura nedávno dokončila aktualizovanou zprávu o Afghánistánu, v níž říká, že situace v této zemi je "ve slepé uličce", a nesouhlasí s názorem vojáků, že Tálibán je v defenzivě.

Petraeus bude muset najít cestu, jak vyřešit tento rozdílný pohled na tak zásadní věc, a současně přesvědčit analytiky v CIA, že jeho přístup je objektivní.

Jako bývalý velitel v Afghánistánu se ale určitě nebude chtít vzdát názoru, že v boji proti "Al-Káidě bylo dosaženo pokroku" a že Tálibán byl zatlačen do defenzivy.

Problém zvaný Pákistán

Nový šéf CIA bude muset hned první den také řešit otázku vztahů s Pákistánem, které jsou nyní mimořádně napjaté.

K jejich zhoršování trvale přispívají opakované útoky amerických bezpilotních letounů na cíle na pákistánských kmenových územích, což je nominálně tajný program řízený CIA.

Trosky amerického letounu, který se zřítil během zásahu proti bin Ládinovi (ilustrační foto)
Trosky amerického letounu, který se zřítil během zásahu proti bin Ládinovi (ilustrační foto) | Foto: repro The New York Times

Spojeným státům tyto operace přinášejí velké výsledky v boji proti militantním radikálům z Tálibánu, ale mezi Pákistánci vzbuzují tvrdé antiamerické nálady.

Pokud by CIA pokračovala v tomto programu, nebo ho dokonce rozšířila, hrozilo by, že se ještě více rozkmotří s mocnou pákistánskou tajnou službou ISI.

Petraeus je ale stoupencem a zastáncem dobrých vztahů s Pákistánem.

Nepřímo se také pákistánské armády rozlícené květnovou akcí USA proti Usámovi bin Ládinovi zastal, když prohlásil v souvislosti s jejím bojem proti pákistánskému Tálibánu a Al-Káidě, že "existují hranice toho, co může dělat".

 

Právě se děje

Další zprávy