Vědecký pokrok přivede lidstvo do záhuby, varuje Stephen Hawking

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
19. 1. 2016 12:01
Nové technologie a vědecké vynálezy vedou Zemi podle britského teoretického fyzika k blížící se katastrofě. Jedinou šancí pro lidskou rasu je osídlení vesmíru a založení kolonií na cizích planetách. Do té doby, než toho lidstvo bude schopno, musí ale na poli vědeckého pokroku našlapovat velmi opatrně. Budoucím generacím vědců Stephen Hawking radí, aby si lépe uvědomovali, jak věda mění svět kolem nás. Je podle něj důležité, aby to byli schopni pochopit i obyčejní lidé.
Světoznámý britský vědec Stephen Hawking.
Světoznámý britský vědec Stephen Hawking. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Profesor Stephen Hawking je ve svých předpovědích o budoucnosti lidstva tradičně skeptický. Jeden z nejznámějších vědců nyní světu sdělil, že vnímá vědecký pokrok jako hlavní zdroj nových hrozeb.

Díky němu podle něj lidé přijdou na "nové způsoby, jak se věci dají pokazit".

Své obavy sdělil BBC v předvečer svých přednášek o černých dírách, které bude stanice vysílat.

Čtyřiasedmdesátiletý teoretický fyzik je kvůli onemocnění nervového systému upoután na invalidní vozík a mluvit je schopen pouze díky speciálnímu přístroji. Rozhovory proto často nedává. Když už se ale v poslední době odhodlal k veřejnému prohlášení, nikdy nešlo o příliš optimistická slova.

Hawking nepochybuje o tom, že planetu Zemi čeká během příštích několika tisíců let katastrofa. Lidskou rasu by proto podle jeho předpovědí mohla zachránit pouze schopnost osidlovat vesmír. Než ale lidé budou schopni kolonizovat cizí planety, uplyne podle jeho odhadů minimálně další století.

Poselství budoucím generacím vědců

"Nedokážeme založit soběstačné kolonie ve vesmíru nejméně dalších sto let, takže musíme být v tomto období mimořádně opatrní," dává najevo své obavy.

K opatrnosti vyzývá hlavně právě kvůli pokroku, který lidstvo činí na poli vědy a nových technologií. Varuje před vynálezy, jako jsou jaderné zbraně nebo geneticky upravené viry. Již dříve také upozorňoval na potenciální nebezpečí, které může skrývat rozvoj umělé inteligence nebo také pátrání po mimozemských civilizacích.

Přesto všechno ale podle vlastních slov věří, že se najde způsob, jak se s blížícími se hrozbami dokážou lidé vypořádat. "Nemůžeme pokrok zastavit, nebo ho zvrátit, takže musíme rozeznat nebezpečí a dostat je pod kontrolu," řekl.

Budoucím vědcům radí, aby se snažili pomoci široké veřejnosti chápat to, kam vědecký pokrok směřuje a co všechno nové objevy přináší. "V demokratické společnosti musí mít každý člověk o vědě základní znalosti a činit díky tomu informovaná rozhodnutí o budoucnosti," vysvětluje.

Sami by si ale měli také uvědomovat, jak moc věda bude ještě svět měnit. "Vysvětlujte jasně to, co se snažíte ve vědě dokázat. A kdo ví, třeba vám samotným to pomůže věc lépe pochopit," radí.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy