reklama
 
 

Vědcům se podařilo natočit šimpanze, jak rozbíjí krunýř želvy o kmen stromu

24. 5. 2019 8:44
Vědcům se podařilo natočit šimpanze, jak rozbíjí krunýř želvy o kmen stromu | Video: @Nadia Balduccio/Loango Chimpanzee Project |  00:31
Skupinu šimpanzů pojídajících želví maso zachytili na video vědci v gabonském národním parku Loango. Úžasnou scénu, na níž je možné vidět primáty rozbíjet krunýře kořisti o kmen stromů, se jim přitom podařilo zaznamenat poprvé. Chování a postup lidoopů popsali v nové studii, kterou zveřejnil web Scientific Reports.

"Desítky let už víme, že se šimpanzi živí masem různých druhů zvířat, doteď však jsme pojídání plazů nezaznamenali," uvedl k videu Tobias Deschner z německého Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii.

"Obzvláště zajímavé je, že techniku, kterou obvykle používají k otevření ovoce s tvrdou skořápkou, nyní používají i k tomu, aby se dostali k masu, jenž je téměř nedostupné pro jiného predátora," dodal.

Odborníci zaznamenali, jak skupina deseti šimpanzů loví želvy kloubnaté celkem 38krát, z toho 34krát byli ve svém počínání úspěšní. Krunýř plazů roztříštili o kmen stromů a o maso se následně dělili i s ostatními členy tlupy. V jednom případě si dokonce jeden ze samců uložil polovinu kořisti na stromě do druhého dne. Vědci sledovali chování lidoopů téměř dva roky.

autor: ČTK | 24. 5. 2019 8:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama