Data z Irska odpovídají na palčivou otázku o covidu: Venku se nakazí jen minimum lidí

Helena Truchlá Helena Truchlá
9. 4. 2021 11:03
Irsko a nová analýza dat z tamního systému na sledování kontaktů ukázaly, kolik lidí se zhruba nakazí koronavirem v uzavřených prostorách a kolik venku. Hlavním zjištěním je, že setkávání lidí na čerstvém vzduchu představuje jen minimální riziko. Virové částice se ve vzduchu rychle rozptýlí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Od samého začátku pandemie do 24. března letošního roku se v Irsku nakazilo koronavirem 232 tisíc lidí. Jen 262 z nich ale virus "chytilo" venku, tedy pouhá desetina procenta. Většinou se tito lidé nakazili při sportování (131 případů), dále šlo o dělníky na stavbě (124 případů) a sedm lidí se infikovalo při rodinném setkání, píše list Irish Times. 

Výsledek podporuje už dřívější zjištění z Číny, Japonska nebo Anglie. To samé ukázala i analýza vědců z Kalifornské univerzity, podle které je přenos v uzavřených prostorách devatenáctkrát pravděpodobnější než venku.

"Nenajdete lepší větrání než od moře, takže lidé scházející se na pláží představují nejspíš jen minimální riziko," řekl listu The Times mikrobiolog Simon Clarke z University of Reading. Naopak masové události jako koncerty, na kterých lidé stojí blízko u sebe, rizikové jsou.

Stejně tak ale podle něj není možné s jistotou prohlásit, že pobyt uvnitř je tisíckrát rizikovější než venku, což by ukazovala irská data. "Venku trávíme méně času, s jiným počtem lidí a děláme jiné věci," vysvětluje, proč přesná čísla v tomto případě nelze zjistit. V Irsku navíc vycházeli z dat na sledování rizikových kontaktů, která mají sama o sobě nedostatky. Vědci se nicméně shodují, že už existuje dost důkazů potvrzujících, že bezpečnější je pobyt venku. 

"Roušku venku nenosím, pokud nejsem na přelidněném místě, kterým se snažím vyhýbat. Pokud s někým mluvíte, nebuďte tváří v tvář," radí také epidemiolog Paul Hunter z britské University of East Anglia. Už během epidemie španělské chřipky v první polovině 20. století se lidem doporučovalo, aby při hovoru raději stáli vedle sebe než proti sobě. 

Irské úřady plánují znovu povolit venkovní sportovní aktivity od 26. dubna, a to včetně zpřístupnění tenisových kurtů a golfových hřišť. Ta mohou v Česku fungovat i nyní. Teprve na začátku května v Irsku plánují otevřít venkovní atrakce jako zoologické zahrady nebo zámecké parky. 

Vláda v téměř pětimilionové zemi také plánuje investovat 17 milionů eur (přes 440 milionů korun) do fondu, ze kterého si hospody a restaurace budou moci zažádat o příspěvek na zřízení zahrádek. Každý podnik může dostat v přepočtu až 100 tisíc korun a použít je na vynaložené náklady i zpětně, až do loňského dubna. 

V Irsku se za poslední týden nakazilo koronavirem denně 90 lidí v přepočtu na milion obyvatel, v Česku to bylo za stejné období necelých 377. Celkem tu na koronavirus zemřelo více než 4700 lidí, aspoň jednu dávku vakcíny dostalo k pondělnímu datu 13,5 procenta obyvatel Irska.

Video: Simulace ukazuje šíření viru v sále pařížské filharmonie

Video srovnává šíření kapének při běžné a snížené ventilaci. | Video: Philharmonie de Paris
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy