Vědci z Harvardu čelí obvinění, že byli financovaní Čínou a kopírovali výzkum

Martina Heroldová Martina Heroldová
28. 1. 2020 19:35
Vedoucí katedry chemie a chemické biologie na Harvardské univerzitě a jeho další tři spolupracovníci byli v úterý obviněni z nepřiznané spolupráce s čínským vládním programem, který měl za cíl přivést do výzkumu talenty ze zahraničí. Americké úřady vyšetřují také případy spojené s krádeží konkrétních výzkumů.
Harvard, univerzita
Harvard, univerzita | Foto: Facebook Harvard University

Obvinění z práce pro čínskou vládu čelí vedoucí katedry chemie a chemické biologie a specialista na elektroniku s nanočásticemi Charles M. Lieber a jeho další dva kolegové. 

Ti měli spolupracovat s čínským vládním programem Tisíc talentů, který má za cíl čerpat talenty vzdělané v jiných zemích a využít jejich vzdělání a zkušenosti pro výzkum v Číně. Píše o tom list New York Times.

Americké úřady zároveň vyšetřují stovky případů podezření na krádež duševního vlastnictví, většinou jde o hostující profesory z Číny nebo vědce čínského původu. Někteří jsou obviněni z toho, že na základě práce, kterou financuje vláda Spojených států, získali pro Čínu patenty, jiní z řízení laboratoří, které v Číně tajně duplikují americký výzkum.

Lieber je nejvýše postaveným z obviněných vědců a jako jediný z nich není čínského původu, patří navíc mezi velmi široce uznávané odborníky ve svém oboru. Spoluprací s čínskými vědci se netajil, lhal však o svého zapojení do čínských vládních programů a také o projektu Tisíc talentů a jeho napojení na univerzitu v čínském Wu-chanu. Ukázalo se také, že nezveřejnil své příjmy pocházející z čínských programů, které činily plat 50 tisíc dolarů měsíčně a zároveň příspěvek ve výši 1,5 milionu dolarů na vybudování laboratoře ve Wu-chanu.

Případ financování vědců z čínských vládních fondů se nedávno podařilo Aktuálně.cz odhalit i v Česku. Z peněz čínské ambasády bylo financováno například Česko-čínské centrum Univerzity Karlovy nebo konference rektora Tomáše Zimy. Za cíl měly mít vylepšování obrazu Číny v Česku a sinologové je kritizovali jako příliš příchylné k čínskému komunistickému režimu. V reakci na toto zjištění rektor problematické centrum zrušil. 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 4 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy