Dvěma samičkám se narodilo 29 myší. Čínští vědci provedli přelomový experiment

Patrik Salát
12. 10. 2018 16:02
Čínští vědci provedli úspěšný experiment se dvěma myšími samičkami. Narodilo se jim několik potomků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Peking - Ve vzdálené budoucnosti by mohly mít vlastní děti i páry stejného pohlaví. Naznačuje to experiment, který provedli čínští vědci. Použili při tom dvě samičky myší.

Z celkem 210 embryí se narodilo 29 myší. "Všechny byly normální, dožily se dospělosti a měly také své potomky," cituje americká stanice CNN vědce z Čínské akademie věd. Podle nich však myši zároveň vykazovaly i jisté "vady".

Vědci při svém experimentu použili samičky. V minulosti se narodili i potomci dvou myších samců, ti ale přežili jen několik dní.

Experiment měl odpovědět na dlouho pokládanou otázku: Proč existují různá pohlaví? Proč savci potřebují otce i matku? V říši zvířat se přitom můžeme setkat s druhy, které genetický příspěvek od otce vůbec nepotřebují, například kladivoun nebo varan komodský.

Více otcovské geny

Největší překážkou je tzv. genomický imprinting. Stejně jako myši i lidé nesou v genetické výbavě svých tělních buněk dvě odpovídající sady chromozomů, jednu zděděnou po otci, druhou po matce. Bez správného vzorce sestaveného z genů obou pohlaví se embryo nemůže vyvinout. 

Nyní se čínským vědcům podařilo tento problém překonat. Začali s embryonálními kmenovými buňkami první myši. Pomocí nástroje na úpravu genů odebrali tři části DNA, což mělo za následek, že genetický materiál vypadal "více otcovsky".

Upravené kmenové buňky pak zkombinovali s neoplodněnými vajíčky druhé myši. A tak vzniklo embryo.

"Tento výzkum nám ukázal, co všechno je možné," uvedl Wej Li, jeden z autorů studie, která vyšla ve čtvrtek v odborném časopise Cell Stem Cell. "Zjistili jsme, že vady myší od dvou matek se mohou upravit a že lze překročit i reprodukční bariéry u páru samců," dodal.

Konec klasické rodiny?

Experiment s sebou přináší i etické otázky, především ohledně případné manipulace s lidskými geny. Vědci připouštějí, že jejich výzkum ještě zdaleka není využitelný v praxi. Přesto jejich závěry ukazují, že by biologické překážky v rozmnožování dvou savců stejného pohlaví nemusely být nepřekonatelné.

"Tohle nám ukazuje, co všechno je možné," řekl Wej Li.

Vědci se již dříve pokoušeli o podobné experimenty na myších. Nebyli ale příliš úspěšní, narozené myši měly příliš mnoho vad. Metoda také vyžadovala komplikovaný sled genetických manipulací často po několik myších generací. 

 

Právě se děje

Další zprávy