Vědci: Učte se čínsky, není to složité

rst, ČTK
24. 5. 2006 12:10
Peking - Pro pochopení 90 procent obsahu běžných textů stačí Číňanům znalost 900 piktogramů. Spisovná čínština má přitom zhruba 50 000 znaků.

Průměrný čínský vysokoškolák ovládá průměrně 6000 znaků a 11 000 frází, napsala agentura Nová Čína.

Agentura se odvolává na studii čínského ministerstva školství a komise jazykovědců, kteří prozkoumali 8,9 milionu textů z novin, časopisů, internetu a televize.

"Naučit se čínsky není složité"

I když vědci zjistili, že existuje nejméně 1,65 milionu slov, využívá se pouze 110 000 slov, tedy 7 procent - zbytek jsou jména, názvy firem a organizací.

"To znamená, že není vůbec složité naučit se čínsky," řekl Li Jü-ming, ředitel jazykového ústavu při čínském ministerstvu školství.

Čína po komunistické revoluci v roce 1949 zjednodušila pravopis tak, že se prakticky přestalo používat na 80 procent čínských znaků. Ty na rozdíl od latinky popisují nejen výslovnost slov, ale vytvářejí také jejich obsah.

Mnoho znaků zaniklo

Mnohé z 50 000 piktogramů už tak zastaraly. Některé byly v dlouhých čínských dějinách použity pouze jednorázově - jde o znaky, které označují určité kmeny, místa nebo zvířata z mytologie.

V Hongkongu, na Tchaj-wanu a v čínských komunitách mimo Čínu se běžně používá více psaných znaků než v kontinentální Číně. Ale zjednodušení pravopisu dospělo i tam.

Způsobeno je to v neposlední řadě rostoucím hospodářským vlivem Číny a stoupajícím počtem zahraničních cest kontinentálních Číňanů.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Zátěžové testy ČNB opět prokázaly odolnost bank a pojišťoven

Dohledové zátěžové testy České národní banky letos opět prokázaly odolnost tuzemských bank a pojišťoven. Testování zahrnující téměř všechny banky a pojišťovny prokázalo, že oba sektory jsou odolné proti případnému nepříznivému ekonomickému vývoji. Testy ČNB provedla na základě dat ke konci roku 2018.

Zdroj: ČTK
Další zprávy