Vědci: Učte se čínsky, není to složité

rst, ČTK
24. 5. 2006 12:10
Peking - Pro pochopení 90 procent obsahu běžných textů stačí Číňanům znalost 900 piktogramů. Spisovná čínština má přitom zhruba 50 000 znaků.

Průměrný čínský vysokoškolák ovládá průměrně 6000 znaků a 11 000 frází, napsala agentura Nová Čína.

Agentura se odvolává na studii čínského ministerstva školství a komise jazykovědců, kteří prozkoumali 8,9 milionu textů z novin, časopisů, internetu a televize.

"Naučit se čínsky není složité"

I když vědci zjistili, že existuje nejméně 1,65 milionu slov, využívá se pouze 110 000 slov, tedy 7 procent - zbytek jsou jména, názvy firem a organizací.

"To znamená, že není vůbec složité naučit se čínsky," řekl Li Jü-ming, ředitel jazykového ústavu při čínském ministerstvu školství.

Čína po komunistické revoluci v roce 1949 zjednodušila pravopis tak, že se prakticky přestalo používat na 80 procent čínských znaků. Ty na rozdíl od latinky popisují nejen výslovnost slov, ale vytvářejí také jejich obsah.

Mnoho znaků zaniklo

Mnohé z 50 000 piktogramů už tak zastaraly. Některé byly v dlouhých čínských dějinách použity pouze jednorázově - jde o znaky, které označují určité kmeny, místa nebo zvířata z mytologie.

V Hongkongu, na Tchaj-wanu a v čínských komunitách mimo Čínu se běžně používá více psaných znaků než v kontinentální Číně. Ale zjednodušení pravopisu dospělo i tam.

Způsobeno je to v neposlední řadě rostoucím hospodářským vlivem Číny a stoupajícím počtem zahraničních cest kontinentálních Číňanů.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

před 25 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 33 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy