Konspirace QAnon o satanistech v čele USA stvořil inženýr z Afriky, odhalili vědci

Jana Václavíková Jana Václavíková
28. 2. 2022 20:41
Dav lidí v americkém Kapitolu rozbíjel dveře a okna, vlámal se do budovy a zákonodárcům vyhrožoval násilím. Symbolem loňského útoku se stal pomalovaný šaman s buvolími rohy, aktivista konspiračního hnutí QAnon, které věří, že bývalý prezident Donald Trump spasí lidi před spiknutím satanistických pedofilních elit. Lingvističtí detektivové teď odhalili, kdo za tvorbou těchto dezinformací stojí.
Jacob Chansley z Arizony, lépe známý jako „QAnon Shaman“, byl mezi útočníky na budovu amerického Kongresu v lednu 2021.
Jacob Chansley z Arizony, lépe známý jako „QAnon Shaman“, byl mezi útočníky na budovu amerického Kongresu v lednu 2021. | Foto: Reuters

Šaman s buvolími rohy a megafonem v ruce nebyl zdaleka jediný, kdo se k útoku na sídlo amerického Kongresu loni v lednu rozhodl poté, co uvěřil konspirační teorii QAnon. Mnozí útočníci sledovali na sociálních sítích anonymního uživatele Q, který mimo jiné tvrdil, že zkorumpované elity ve vedení státu pijí dětskou krev, aby dosáhly nesmrtelnosti. Ochránit před nimi údajně dokáže jen Donald Trump. Šamana Jacoba Chansleyho poslal soud v září do vězení, hnutí QAnon označil Federální úřad pro vyšetřování za potenciální teroristickou hrozbu. 

První příspěvky od uživatele Q se objevily v říjnu 2017 na internetovém fóru 4chan, poslední v prosinci 2020. Za tu dobu kolem anonymního autora vyrostlo hnutí milionů fanoušků, především ze Spojených států. Sami sebe označili jako QAnon. Podle amerických průzkumů veřejného mínění věří miliony lidí tomu, že autorem je vysoce postavený člen armády, který se snaží varovat veřejnost. Zprávy, které Q přinášel, ale nebyly opřené o žádné důkazy. 

Původce těchto zpráv se rozhodly nezávisle na sobě najít dva týmy specialistů, forenzních lingvistů. Ti použili strojové učení, které dokáže najít v textech spojitosti, kterých si běžný čtenář nevšimne. Každý tým na to ale šel jinak. Švýcarský start-up OrphAnalytics rozložil texty na tříznakové sekvence a hledal v nich opakující se vzory, porovnával také slovní zásobu a větnou skladbu. Odborníci z Francie použili umělou inteligenci, která se naučila napodobovat styl psaní Q. Jejich pátrání teď popsal americký deník New York Times.

Autoři konspiračních teorií o tajném spolku satanistických pedofilů, který údajně řídí mezinárodní obchod a škodí bývalému americkému prezidentovi Trumpovi, jsou podle expertů dva. Jedním z nich je Paul Furber z Jihoafrické republiky, druhým Ron Watkins, kandidát do amerického Kongresu.

Vědci zkoumali sto tisíc slov v příspěvcích podepsaných na konspiračním účtu písmenem Q. Porovnali je s texty třinácti lidí, kteří byli z autorství už dříve podezřelí nebo veřejně podporují hnutí QAnon. Mezi nimi byl i samotný Donald Trump, jeho syn Eric a další lidé z exprezidentova okolí. 

Oba týmy nakonec došly ke stejným výsledkům. A jsou si jimi jistí. New York Times dal jejich studie navíc zkontrolovat dvěma nezávislým lingvistům. Ti se shodují, že důkazy jsou důvěryhodné a přesvědčivé.

"Významná je skutečnost, že dvě nezávislé analýzy ukázaly stejný vzor," prohlásil matematik Patrick Juola z Duquesne University. Ten už pomocí stejné technologie odhalil, že autorkou detektivky Volání kukačky, napsané pod pseudonymem, je známá spisovatelka J. K. Rowlingová, autorka knih o kouzelnickém učni Harrym Potterovi.

Stylometrie, jak se postup nazývá, posloužila také FBI k odhalení teroristy Theodora Kaczynského, zvaného Unabomber. Ten rozesílal po USA v 80. a 90. letech podomácku zhotovené bomby, které zabily tři osoby a 23 dalších zranily. Policisté také metodou stylometrie kontrolují pravost dopisů na rozloučenou.

Americkou politiku ovlivnil Jihoafričan

Jedním z autorů a pravděpodobným stvořitelem Q je pětapadesátiletý softwarový inženýr Paul Furber z Jihoafrické republiky, jinak autor článků o technologiích. Furberovi rodiče učili v Kanadě a po Spojených státech rádi cestovali. Paul zdědil jejich zájem o americkou politiku a zemi pracovně navštěvoval. Zálibu v konspiračních teoriích našel přes teorie o zavraždění amerického prezidenta Johna F. Kennedyho z listopadu 1963. 

Furber byl jedním z prvních, který na post autora podepsaného písmenem  Q upozornil. "Otevřete oči. Mnoho vašich vlád uctívá Satana," napsal na začátku svého působení v říjnu 2017 Q. 

Podle francouzských expertů byl Furber autorem na 98 procent, podle švýcarských na 93 procent. Sám ale výsledky vědců odmítá. Stylistickou podobnost vysvětluje tak, že zprávy Q "doslova přebraly naše životy". Deník New York Times citoval i další jeho vyjádření. "Všichni jsme začali mluvit jako on," prohlásil jihoafrický inženýr. Podle odborníků je ale chyba v jejich expertize velmi nepravděpodobná. 

Druhý konspirátor míří do Kongresu 

Na přelomu roku 2017 a 2018 se začal Q vyjadřovat jinak. Místo sokratovských otázek přišly zprávy plné vykřičníků, velkých písmen a nasdílených memů. Měnila se také platforma, na které se příspěvky objevovaly, z původního fóra 4chan se rozšířily na sociální sítě a další fóra. Všude se ale setkávaly s opatřeními proti šíření dezinformací. 

Furber byl jedním z prvních, kdo na změnu stylu upozornili, a mluvil o napadení účtu. Podezíral Rona Watkinse, provozovatele webové stránky, kde se nově začaly příspěvky podepsané Q objevovat. 

Změnu autorství potvrdily také oba výzkumy. "Na začátku stál za většinou textů Furber. Watkinsův rukopis pak ale začal stoupat a Furberovy příspěvky ustupovaly, až zmizely úplně," popsal pro New York Times výsledky Florian Cafiero z francouzského týmu. 

Čtyřiatřicetiletý Watkins své autorství také popírá. Kromě technického provozu webových stránek se nyní věnuje i své kampani na zvolení za republikány do Kongresu v Arizoně. Hesla spojená s QAnon používá i při své kampani a přiznává, že mu to pomáhá získat podporovatele a dárce malých částek do kampaně. Oproti ostatním kandidátům má nejvíc příjmů.

Už dříve byly do politických funkcí zvoleny dvě republikánky podporující QAnon - Lauren Boebertová za Colorado a Marjorie Taylor Greeneová za Georgii.

Video: Hra, která skončila běsněním v Kapitolu. Dokument pátrá po tajemném panu Q, recenzuje Kamil Fila 

Dokument Q: V oku bouře odhaluje, jak anonymní postava známá jako Q využívá konspirační teorie a informační válku k manipulaci s názory lidí. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy