Nakazili nakažlivé komáry. Vědci přišli na způsob, jak omezit nebezpečnou horečku

Jana Václavíková Jana Václavíková
22. 11. 2019 20:01
Na virus dengue přenášený komáry, kterým se ročně nakazí miliony lidí, z nichž desítky tisíc zemřou, neexistuje žádný lék. Nyní vědci přišli na to, jak nákaze předejít. Nakazili samotné komáry speciální bakterií a štípající hmyz se díky ní stal neškodným.
Komár (ilustrační foto).
Komár (ilustrační foto). | Foto: Thinkstock

Příznaky horečky dengue, které se jinak také říká horečka lámající kosti, se výrazně liší. Někdo nepociťuje žádné obtíže, další se cítí jako při chřipce, jiní nakažení trpí nesnesitelnými bolestmi ve svalech a kostech. Nejzávažnější forma onemocnění vede ročně ke smrti až 25 tisíc lidí, uvádí britská stanice BBC. Častými oběťmi jsou podvyživené děti.

Přestože horečka dengue nezabije ročně tolik lidí jako například malárie, počet nakažených postupně roste. Zatímco v roce 1970 se virus vyskytoval pouze v sedmi zemích světa, nyní se rozšířil do více než stovky států, většinou v oblastech tropů a subtropů.

K nákaze stačí jen poštípání komárem. Místní se proto snaží používat insekticidy, které ale kromě komárů zabíjí i jiný hmyz, případně se chrání moskytiérami.

"Jak ale lidé i zdravotníci vědí, nepomáhá to," řekl americkému rádiu NPR profesor Cameron Simmons, který sám horečku dengue v minulosti měl. "Je to zoufalý zážitek. Nechtěl bych ho opakovat a nikomu jinému bych ho nepřál," pokračuje.

Proto Simmons s týmem z neziskové organizace World Mosquito Programme pracuje na způsobu, jak nemoc vymýtit. Výsledky výzkumu představil ve čtvrtek na každoroční konferenci Americké asociace pro tropickou medicínu a hygienu.

Nakažení komáři, kteří už nemoc nešíří

Vědci se místo vývoje léku zaměřili přímo na komáry, kteří na sebe virus dengue přenesou z krve nakaženého člověka a šíří ho zas dál s každým dalším štípnutím. Vědci proto zkusili "nakazit" komáří vajíčka bakterií wolbachia, kterou v sobě má až polovina hmyzu a jež je pro lidi neškodná.

Vědci použili mikroskopickou jehlu a do komářích vajíček dostali bakterie získané z octomilek, které pak zabraly živiny, jež by jinak spotřeboval virus. Ten se následně nemohl vyvíjet a komáři se stali neškodnými.

Jenže nejen to. Komáří samičky nakažené bakterií ji pak přenesly také na nově nakladená vajíčka a imunitu proti dengue získali i jejich potomci. To by v budoucnu výrazně snížilo náklady.

"Absolutní úspěch v našem oboru," komentoval výzkum biolog Brian Lovett z americké Marylandské univerzity pro agenturu AP. Profesor Steven Sinkin ze skotské Univerzity v Glasgow zase upozorňuje, že výzkum není nijak kontroverzní, protože nejde o úpravu genů. "Není to nakažlivé pro lidi a je to naprosto bezpečné," uvedl pro BBC.

Více štípanců od komárů

Svůj výzkum už vědci otestovali v praxi, když v roce 2011 vypustili upravené komáry do severní oblasti australského Queenslandu. V současnosti je na místě téměř nulová nákaza virem dengue.

Pokles v šíření nemoci zaznamenali i v dalších oblastech, kam komáry vypustili - v indonéském městě Yogyakarta se nakazilo až o 76 procent méně lidí než v okolních regionech. Podobné výsledky hlásí i vietnamské město Nha Trang. Některé oblasti díky tomu mohly přestat používat i insekticidy.

Vědci z města poblíž brazilského Rio de Janeira navíc zjistili, že se projekt nemusí zastavit na horečce dengue. Zaznamenali vliv i na přenos dalších nemocí, jako je virus zika, chikungunya nebo žlutá zimnice.

Jediná stížnost, kterou Simmonsův tým dostal, byla, že lidé jsou víc pokousaní od komárů.

Virus úplně nezmizí

Simmons nicméně upozorňuje, že absolutní vymýcení viru dengue je v době, kdy lidé cestují mezi různými oblastmi, téměř nemožné. "Pokud kolem města vybudujete vodní příkop a zakážete lidem chodit dovnitř, tak dengue ve městě eliminujete," řekl pro BBC.

Skeptičtí zůstávají i jiní vědci. Nejvíce obav vzbuzuje možnost, že se bakterie po delší době přestanou přenášet z matky na vajíčka, zvláště v oblastech, kde je virus daleko víc rozšířen než ve zmíněné Austrálii. "Výsledky jsou velmi vzrušující, došlo k velkému omezení onemocnění, ale jsou tu věci, o kterých musíme vědět víc. Hlavně o oblastech, kde k takovému poklesu nakažených nedošlo," řekla agentuře AP profesorka Elizabeth McGrawová z Pensylvánské státní univerzity v USA.

"Úpravy" komárů za účelem vymýcení viru dengue provádějí i jiné vědecké týmy. Jeden z nich například zkouší nakazit komáří samce tak, aby nebyli schopni účinné reprodukce. V dalším výzkumu samce ozařují radiací, aby byli neplodní, a existují i úpravy genů samců, které způsobují, že komáří potomci jsou velmi slabí a nedožijí se dospělosti.

Video: Za rozšíření viru zika může člověk, globálními změnami mu vytváří podmínky k přežití, říká epidemiolog

Pokud se potvrdí, že zika virus způsobuje vrozenou vadu mozku, tak je to velmi zlá záležitost, říká epidemiolog Ladislav Machala. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 48 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy