reklama
 
 

Vědci objevili temnou hmotu převažující ve vesmíru

23. 12. 2009 21:57
Vědci pravděpodobně objevili prvky, ze kterých se má skládat antihmota

Washington - Američtí fyzici objevili temnou hmotu, dosud nepolapitelnou složku našeho světa, která tvoří více než dvacet procent hmoty vesmíru.

Pozorovaná běžná hmota tvoří zřejmě jen čtyři procenta vesmíru. Zbylých více než sedmdesát procent pak podle vědeckých hypotéz připadá na takzvanou temnou energii, pravděpodobně energii vakua.

Podle serveru Daily Mail o tom dnes informovalo několik amerických laboratoří. Pokud se objev potvrdí, půjde o převratnou událost, která změní chápání toho, jak se formovaly galaxie.

Název temná hmota je odvozen od toho, že její existenci vědci dosud pouze předpokládali, ale nemohli to nijak dokázat. Vypočítali, pouze, že něco takového zřejmě existuje, protože galaxie nerotují podle matematických modelů.

Něco, co nevidíme, je ovlivňuje svou hmotností.

Objevení temné hmoty by mělo, mimo jiné, pomoci vysvětlit, proč se galaxie ve vesmíru pohybují rychlostí, jakou se pohybují.

Častice, které svými vlastnostmi odpovídají doposud pouze hypotetickým tzv. WIMP (Weakly interacting massive particles) prvkům, z nichž by se teoreticky měla skládat temná hmota, objevili fyzici při pokusu zhruba dva kilometry pod zemí v minnesotském dole.

Detektory složené z germania a křemíku musejí být umístěny v podzemí, aby je neovlivnilo záření, které dopadá na zemský povrch.

autor: jem | 23. 12. 2009 21:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama