Vědci objevili temnou hmotu převažující ve vesmíru

jem
23. 12. 2009 21:57
Vědci pravděpodobně objevili prvky, ze kterých se má skládat antihmota
Foto: universetoday.com

Washington - Američtí fyzici objevili temnou hmotu, dosud nepolapitelnou složku našeho světa, která tvoří více než dvacet procent hmoty vesmíru.

Pozorovaná běžná hmota tvoří zřejmě jen čtyři procenta vesmíru. Zbylých více než sedmdesát procent pak podle vědeckých hypotéz připadá na takzvanou temnou energii, pravděpodobně energii vakua.

Podle serveru Daily Mail o tom dnes informovalo několik amerických laboratoří. Pokud se objev potvrdí, půjde o převratnou událost, která změní chápání toho, jak se formovaly galaxie.

Název temná hmota je odvozen od toho, že její existenci vědci dosud pouze předpokládali, ale nemohli to nijak dokázat. Vypočítali, pouze, že něco takového zřejmě existuje, protože galaxie nerotují podle matematických modelů.

Něco, co nevidíme, je ovlivňuje svou hmotností.

Objevení temné hmoty by mělo, mimo jiné, pomoci vysvětlit, proč se galaxie ve vesmíru pohybují rychlostí, jakou se pohybují.

Častice, které svými vlastnostmi odpovídají doposud pouze hypotetickým tzv. WIMP (Weakly interacting massive particles) prvkům, z nichž by se teoreticky měla skládat temná hmota, objevili fyzici při pokusu zhruba dva kilometry pod zemí v minnesotském dole.

Detektory složené z germania a křemíku musejí být umístěny v podzemí, aby je neovlivnilo záření, které dopadá na zemský povrch.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy