reklama
 
 

Vědci objevili pod povrchem Marsu masivní ložisko ledu

22. 11. 2008
Mars. Mars. | Foto: NASA
Příkrov v planině Hellas je silný místy až 800 metrů

Austin - Na Marsu je možná více vody v podobě ledových příkrovů, než se dosud předpokládalo. Kromě polárních čepiček existují totiž i jiné ledové masivy.

Jeden takový objevili nedávno vědci z Texaské univerzity. Referoval o tom časopis Science.

Pomocí bočního radaru provedla sonda Mars Reconnaissance Orbiter průzkum planiny Hellas, která se nachází na jižní marsovské polokouli a jejíž centrum leží na 70. stupni východní délky a 43. stupni jižní šířky rudé planety.

Pod kamenitým povrchem východní části planiny, kterou tvoří masivní pánev, nalezl přitom tým pod vedením astrogeologa Johna Holta masivní příkrov ledu. A ne jen ledajaký - jeho mocnost dosahovala 800 metrů.

Jedná se přitom o relativně čistý led - příměsi kamení a prachu netvoří více než deset procent.

Jak se ale tak mocný led dostal mimo polární oblasti planety? Holt se domnívá, že jde o relikt z marsovské doby ledové, který se později vlivem eroze a tektonické činnosti dostal pod povrch.

Důkazů o existenci vody na Marsu, ať již v podobě par, suchého či klasického ledu, je dnes celá řada. Kromě nepřímých (morfologická analýza povrchu planety), jde také o přímý průzkum vzorků hornin, který loni provedla sonda Phoenix.

autor: Blahoslav Hruška | 22. 11. 2008

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama