Vědci: Objevený hrob Ježíše je možná přeci jen pravý

Martin Novák Martin Novák, man
18. 1. 2008 15:25
Historikové i archeologové žádají další průzkum
Slavnostní "odhalení" schránek, nalezených v hrobce. Snímek je z loňského února.
Slavnostní "odhalení" schránek, nalezených v hrobce. Snímek je z loňského února. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Před rokem se snažil ohromit svět americký režisér James Cameron dokumentárním filmem Ztracená Ježíšova hrobka.

V dokumentu odvysílaném televizní stanicí Discovery tvrdil, že v hrobce, objevené náhodou v roce 1980 v jeruzalémské čtvrti Talpiot, spočívaly ostatky Ježíše a jeho rodiny.

Film a s ním související kniha měly velkou publicitu, ale vědci byli tehdy skeptičtí. Camerona kritizovali za lacinou senzacechtivost a film byl považován za cosi jako Šifra Mistra Leonarda 2.

Setkání znalců

V Jeruzalémě se ale tento týden uskutečnilo setkání několika desítek archeologů, historiků, religionistů a znalců města. A ukázalo se, že názory se poněkud posunují.

I když podle mínění odborníků bude třeba dalšího zkoumání hrobky, nelze prý tezi o tom, že skutečně skrývala Ježíšovy ostatky, kategoricky odsoudit.

Hrobku odkryli dělníci v roce 1980 při pozemních pracích na stavbě obytného domu. Archeologové nalezli schránky na kosti, mimo jiné s nápisy Ježíš, syn Josefa, a Juda, syn Ježíšův.

Čitelný byl také nápis Mariamene e Mara, což bylo podle filmařů skutečné jméno Máří Magdalény.

Objev pak nadlouho upadl v zapomnění, ve vědeckých kruzích se o něm opět začalo diskutovat na konci devadesátých let.

Velký zájem vyvolal až film, na kterém se s Cameronem, jinak tvůrcem hollywoodských trháků jako Titanic nebo Terminátor, dohodl izraelský dokumentarista žijící v Kanadě Simcha Jacobovici.

Film vzat částečně na milost

Na jeruzalémské konferenci byli odborníci vůči závěrům autorů filmu vstřícnější, než tomu bylo v prvních reakcích po představení dokumentu.

"Mám své pochybnosti, ale nemohu vyloučit možnost, že hrobka skutečně patřila Ježíšově rodině. Mohu říci tolik, že skutečně patřila židovské rodině před dvěma tisíci lety a že v ní byl přesný nápis Ježíš, syn Josefův," řekl časopisu Time přední americký expert na Nový zákon, profesor James Charlesworth z Princetonské univerzity.

Foto: Reuters

K podobnému názoru dospěla i další kapacita, profesor archeologie z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě Israel Kohl.

"Nemám důvod se domnívat, že nejde o hrobku Ježíše, i když jednoznačný důkaz zatím chybí. Je třeba dalšího výzkumu," řekl listu Haarec.

Hrobka je nyní nepřístupná

Hrobka momentálně není přístupná veřejnosti, vchod je zalit betonem. Problémem pro další zkoumání je, že se část kostí ztratila a část ortodoxní židé znovu uložili do země na hřbitově.

Není také zcela jasné, jak byly původně schránky na kosti rozmístěny, protože do hrobky už kdysi dávno někdo vstoupil.

Archeolog mlčel

Největší šok ale způsobila Ruth Gatová. Manželka archeologa Josefa Gata, který hrobku jako první v roce 1980 prozkoumal.

Gat, který patřil k nejznámějších izraelských archeologům a  v oboru pracoval přes dvacet let, je už mrtev.

Jeho žena však prohlásila: "Byl přesvědčen o tom, že jde o místo posledního odpočinku Ježíše a jeho rodiny. Ale nechtěl to říci, protože se obával vlny antisemitismu ve světě. Narodil se v Polsku a přežil holocaust. Proto raději mlčel," řekl Gatová. 

 

Právě se děje

Další zprávy